Je 30. června 1973. Dopolední slunce protíná studený vzduch finského Suonenjoki. Čtyřiadvacetiletý elektrikář Jarmo Nykänen se právě probouzí a napadá ho, že by bylo fajn vyrazit na chatu. Po obědě si ještě vychutná saunu a koupel, teprve poté se vydá na cestu. Projde lesem až k jezeru, kde jeho letní sídlo stojí, a rozdělá oheň. Večer poslouchá rádio. Do postele se dostane až ve dvě hodiny po půlnoci. Jen o pár chvil později ho probudí jakýsi bzukot. Zapomněl snad vypnout rádio? Ne. A co je zas tohle? Ostrá modrá záře vstupuje dveřmi do chaty. Jarmo vyjde ven k molu, kde má přivázanou veslici. Světlo ho ale začne pronásledovat a zastaví se až nad mělčinou. Záře vychází z jakési podivně svítivé želatiny a Jarmovi se zdá, jako by uvnitř byla nějaká bytost. Pak si pamatuje už jen to, že leží na verandě své chaty. Je šest hodin ráno. Extrémně znavený se vrátí do postele a spí až do oběda.
Tři krátery s červenou tekutinou
Podivnosti ovšem dají pokoj jen nakrátko. O dva roky později, v červnu 1975, budí v noci Jarma Nykänena zvláštní zvuky připomínající klepání. Že by návštěva? V tuhle dobu? Jde se podívat, ale za dveřmi nikdo není. Stejný jev se opakuje celkem třikrát, ve dvouměsíčních intervalech. Ale to nejdivnější má teprve přijít. Druhého února 1979 deset minut před sedmou hodinou ranní je pět metrů od domu osmadvacetiletého souseda Reijo Kolehmainena ve sněhu nalezen kráter o průměru 2,5 metru. Vprostřed kráteru se nachází roztátý sníh, v něm jakási po octu vonící podivná červená tekutina, dále kousky kovu a kovová nádoba.
V osm hodin přichází policie a všechno zdokumentuje. Pozdě večer 5. února uslyší Kolehmainova rodina jakousi střelbu. Jak se poté zjistí, jeden z policistů ve stejnou chvíli spatří podivný světelný úkaz. Následující ráno je 10 metrů od téhož domu nalezen ještě větší kráter, jehož obsah je stejný. Policie dospěje k závěru, že muselo jít o podomácku vyrobenou bombu. Jednadvacátého února 1979 se ale objeví další krátery, tentokrát dokonce tři. Opět ta samá rudá tekutina, opět kousky kovu. Kolehmainova rodina si nepřeje žádnou publicitu, přesto se zprávy k novinářům dostanou.
Nasměrování k chatě
Osmého března 1979 Reijo Kolehmainen odcestuje do Helsinek a požádá Jarma Nykänena, aby mu dům pohlídal. Když Jarmo 10. března sousedův dům při kontrole obchází, spatří z lesa jakýsi záblesk. Zřejmě mě někdo sleduje, pomyslí si. Krátce po půlnoci se před domem objeví malé zvonovité UFO s asi půlmetrovým průměrem. Horní část tělesa září modrým světlem a spodní červeným. Jarmo pohotově vytáhne fotoaparát. Blesk ale nefunguje. Přiblíží se k objektu a obrátí proti němu svítilnu. UFO nato poklesne do výšky pouhých tří metrů a zaplaví okolí rudou září. Vzápětí odletí k nebi. Fotografie, bohužel, nevyjdou. Jarmo ale začne chladnokrevně vyšetřovat. Nakreslí plánek domu a zjistí, že přistávací stopy tvoří dohromady obrazec, který jakoby ukazuje k jeho chatě.
Detektivní honička s UFO
Šstnáctého března okolo poledne se proto, vybaven dalekohledem a fotoaparátem, znovu vydá na chatu. Po 80 minutách chůze dorazí do cíle a začne chatu obcházet. Náhle se za jeho zády ozve bzučivý zvuk. Asi dva metry nad zemí se opět vznáší známé zvonovité UFO. Pořídí pět snímků, pak se k předmětu přiblíží. UFO mizí. Po půl hodině stojí Jarmo na zamrzlém jezeře a z břehu opět slyší bzukot. V křoví levituje další UFO. Bez zaváhání se k němu vydá a mačká spoušť. Pak vystoupá na skálu, pokusí se proplížit a překvapit UFO z druhé strany. Naneštěstí klopýtne, a tak se mu podaří vyfotit jen tři stromy. UFO v tu chvíli zamíří do jeho tváře červený paprsek a na chvíli ho oslepí. Jarmo se schová za strom a pořídí poslední snímek. Objekt, na jehož vršku se objevuje záblesk, odletí stranou, vyfoukne rudý kouř a odletí k nebi. Na místě zbudou kousky kovu a červená tekutina. Jarma přepadá strašná únava a zamíří domů. Cestou potká Reija Kolehmainena, který na špičce jeho nosu spatří krev a dvě malé dírky. Policie případ nikdy nevyřeší.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502773
DnesDnes278
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1025
Tento měsícTento měsíc14119

Partnerské weby

apartman banner