Slečnu Renatu z Frýdlantska zajímá: „Příbuzní zkoušejí pěstovat len. Tak bych chtěla vědět, jestli má nějaké magické účinky a jak se dá použít jako léčivo.“
Len setý se objevuje od dávné historie, zmínky o něm jsou i v egyptských a teutónských legendách. Pochází pravděpodobně ze západní Asie, ale rozšířil se rychle i do Orientu a Egypta. Egypťané obalovali do lnu mumie, podle Teutonů náležela tato rostlina bohyni Huldě, která měla lidi naučit len pěstovat, zušlechťovat, sklízet, zpracovávat i tkát. Len má rozhodně dlouhou a bohatou historii, používal se jako přísada do chleba, při výrobě provazů, strun, rybářských sítí, plachet, později i automobilových vosků a jako součást olejových barev.
+ V magii: Staré pověry praví, že dítě, které ve věku sedmi let protančí lánem lnu, bude v dospělosti přitažlivým člověkem. Z podobných důvodů se v některých krajích dávali do lněného pole spát i novorozenci. Lněné semínko se používalo při kouzlech pro finanční zisk, bylo součástí čarodějných směsí, aby zvýšilo jejich trvanlivost, aby chránilo a léčilo. Traduje se, že kdo se chce dostat z nějakých potíží (které nezavinil!), měl by v dlaních jemně třít lněná semínka a vizualizovat si, jak z problémů uniká. Kdo se chce zbavit někoho nepříjemného, odvést jeho pozornost, aby ho neobtěžoval, má jeho jméno napsat na kousek papíru a ten vložit do malé uzavíratelné nádoby naplněné lněnými semínky. Nádobu je následně třeba odnést někam daleko a zahrabat do země. V souvislosti s penězi se dávaly do váčků z látky utkané ze lnu lněná semínka a tolice. Váček se směsí se zavěsil v kuchyni nad kamna či sporák, aby zajišťoval blahobyt. Kdo chtěl ochránit svůj majetek před zloději, smíchal lněné semínko, plody jalovce a cesmínu. Směs vložil do pytlíčku a nechal na místě, které mělo být ochráněno. Součástí kouzelných koupelí, které měly ženám zajistit krásu a přitažlivost, bývaly i kapky lněného oleje.
+ Léčebně: Len zmiňoval už antický lékař Dioskuridos, který ho doporučoval užívat vnitřně i zevně při vředových chorobách, jako obklad na spáleniny od slunce, ale také proti kašli nebo jako projímadlo, případně k přípravě sedací lázně při zánětech dělohy. Ve starém Řecku ho Hippokrates doporučoval při potížích se sliznicemi. Ve středověkých textech Hildegardy z Bingenu je len uváděný v souvislosti s chorobami prsou a hojením ran. Olej ze lněných semínek se využívá i v současnosti na podporu organismu a v kosmetice. Kvalitní lněný olej je zdrojem cenných omega-3 mastných kyselin a jeho zahřívací vlastnosti blahořečí ájurvédští lékaři. Olej se užívá k léčení i prevenci srdečních chorob (příznivě ovlivňuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu), ke zmírnění některých zánětlivých onemocnění, dále také v souvislosti s hormonálními potížemi, ke zmírnění menstruačních bolestí či bolestí při fibrocystóze prsů. Některé vědecké studie prokázaly, že stimuluje imunitní systém, má i antibakteriální a protimykotické účinky. Pomáhá v případě zácpy, posiluje trávení a pomáhá při snižování váhy. Má skvělé regenerační účinky, zvláčňuje a zjemňuje pokožku, je vhodný na ošetření suché a ztvrdlé kůže. Pomoci může i v případě kůže postižené ekzémem, lupénkou. Pravidelné užívání lněného oleje zevně i vnitřně pomáhá léčit zánět žil a sliznic, otevřené bércové vředy. Podle některých odborníků chrání organismus rovněž před tvorbou zhoubných novotvarů.
(xar)
Lněný olej si můžete objednat i v zásilkovém obchodě Spirit - www.spiritobchod.cz.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500439
DnesDnes88
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3129
Tento měsícTento měsíc11785

Partnerské weby

apartman banner