Známý autor literatury faktu, historických románů a detektivek Jan Bauer se 11. dubna dožívá sedmdesáti let. Jubileum ho zastihuje uprostřed pilné tvůrčí práce. Vždyť v lednu mu vyšel historický román Svatý grál a v dubnu se na knihkupeckých pultech objeví jeho další historická detektivka Vražedná mše. Při této příležitosti jsme ho požádali o krátký rozhovor.
Víme o vás, že jste patrně nejplodnějším českým spisovatelem. Vydal jste 146 titulů, jen v loňském roce vám vyšlo 10 knih. Jak se dá takové množství stihnout?
Samozřejmě musím sedat k počítači prakticky každý den. Jako bývalý novinář mám v tomto ohledu slušný trénink, takže to až tak namáhavé není. Ostatně kam se hrabu na takového Alexandra Dumase staršího nebo na Georgese Simenona, tvůrce nesmrtelného komisaře Maigreta, kteří byli mnohem plodnější než já.
Odpočíváte vůbec?
O odpočinek a rozptýlení se mi starají naše zvířata, máme pět psů a deset koček, manželce to ovšem nestačí a denně jezdí krmit opuštěné kočičky do jedné vesnice v okolí. Další formou odpočinku je pro mne četba.
Co čtete?
Kromě odborných historických prací, které v zájmu vlastní tvorby sleduji, čtu nejraději knihy mých kolegů a kamarádů. V poslední době mě zaujala nevelká knížka Otomara Dvořáka Ďáblův klíč, rád čtu Vlastu Vondrušku a Františka Niedla, ale na druhou stranu vůbec nemám přehled o mladších českých autorech.
Jací jsou podle vás Češi jako čtenáři?
Podle besed, na které jsem zván, se zdá, že navzdory tlaku televize, filmu a internetu je u nás stále dost čtenářů knížek, a to knížek tištěných. Ale jaká bude budoucnost, si netroufám odhadovat. Pokud mohu soudit podle vlastních vnoučat, zřejmě ne příliš růžová.
Píšete historické romány a historické detektivky. Nakolik v nich vycházíte ze skutečných historických událostí?
Píšu příběhy, které se odehrávají na pozadí reálného běhu dějin. Čtenáři se v nich mohou setkat se skutečnými historickými postavami, ale také s postavami, které se zrodily v mé fantazii. Například v mých historických detektivkách z doby krále Václava IV. se objevují reálné postavy, jako například královský podkomoří Zikmund Huler, kancléř a vyšehradský probošt Václav Králík z Buřenic nebo dokonce i mistr Jan Hus, ale i středověcí detektivové, Jakub Protiva z Protivce a mnich Blasius, jsou zcela vymyšlení. Samotný příběh detektivky je pak samozřejmě fikce.
Na co se od vás mohou čtenáři těšit?
V nejbližší době vychází další z příběhů zmíněného Jakuba Protivy - Vražedná mše, odehrávající se v Kutné Hoře, v Čáslavi a v Praze, ale třeba také na hradě Lichtenburku. Já osobně se těším, že na podzim vyjde v druhém vydání a v jednom svazku moje trilogie z doby Rudolfa II. pod souhrnným názvem Zlatodějové. Doufám, že potěší všechny milovníky záhad, tajemna a napětí.
(luv)
Foto: (archiv autora)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500445
DnesDnes94
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3135
Tento měsícTento měsíc11791

Partnerské weby

apartman banner