Čtenářka Helena redakci požádala: “Na začátku roku jsem ve Spiritu četla rozhovor o životním poslání. V článku byla zmiňována i nová taneční terapie. Můžete o ní napsat?”
Jde o taneční techniku Freela Dance, kterou vytvořila tanečnice a lektorka Luna Isis.
Kdy, kde a jak tato taneční technika vznikla?
Freela Dance jsem tvořila několik let. První impulz přišel v roce 2008, kdy jsem se ještě profesionálně věnovala výuce břišního tance. V tomto období se díky psychospirituální krizi celý můj život obrátil vzhůru nohama a já začala hledat vlastní pevnou půdu pod nohama. Taneční styl Freela Dance vznikal postupně. Člověk, když hledá něco nového, musí si nejdříve prožít vše, co ho může inspirovat, zároveň musí být schopen opustit vše, co důvěrně zná. A leckdy jde o věci, které skvěle fungovaly a přinášely mu pravidelný finanční obnos. Šest let jsem zkoušela a osvojovala si to, co v nové metodě nabízím. Zásadní moment nastal, když jsem se setkala a knihou Gabriel Roth Městská šamanka a následně i s Tancem 5 rytmů, který vytvořila. Vzpomněla jsem si na své dětské taneční kreace a zjistila, že právě to, co v sobě celý život nosím a co bylo třeba nějakým způsobem rodinou, společností, systémem potlačeno, nese největší sílu, radost a je medicínou pro náš každodenní život. Vytvořila jsem tanec, který mi chyběl. Nesouhlasím s názorem, že na tanec člověk musí mít talent či věk, aby mohl začít profesionální dránu. Jsem zastáncem toho, že každý může být skvělým tanečníkem svého života a má právo vytvořit svůj vlastní příběh. Freela Dance je tu jako pomocník, průvodce pro každého, kdo se touží ve svém životě osvobodit, zvýšit si sebevědomí a najít vlastní tanec života plný radosti a seberealizace.
Co je podstatou Freela Dance?
Styl je specifickou kombinací různých metod intuitivního tance. Hrajeme si s uměleckými technikami z herectví, někdy i výtvarného umění v rámci arteterapie. Dále kombinujeme jógu a masáže a mnoho dalších metod. Podstatou Freela Dance je pomoc člověku, aby si vytvořil vlastní příběh, nalezl vlastní „tanec života“, který je protkán radostí, sebevědomím a schopností pomáhat i okolnímu světu. Freela Dance je návrat k sobě.
Komu lze Freela Dance doporučit, komu a jak může pomoci?
Jak už jsem naznačila, styl Freela Dance není omezen věkem, talentem, výkonností ani zdravím klienta. Mohou ho tančit lidé na vozíčku, stejně tak i profesionálové z baletu Národního Divadla. V současné době se specializuji na výuku dalších lektorů Freela Dance, aby lidé měli šanci chodit na pravidelné kurzy vedené trenéry, tanečníky, učiteli. A dále se specializuji na firmy, respektive na teambuilding, který eliminuje přetlaky a vyhoření zaměstnanců. Freela Dance pomáhá uvolnit a zpracovat stresy, zvyšuje sebevědomí a ujasňuje životní poslání každého jedince, dále skrze psychické uvolnění, které při tanci prožíváme, se zlepšuje celkový zdravotní stav každého účastníka. Důraz je kladen na výuku vzájemné důvěry a schopnosti pomáhat si ve všech oblastech života. Tím se posiluje celková úroveň společnosti. U každého člověka se během výuky odehraje jiný proces. I když pracujeme ve skupině, emoce i své tělo každý prožívá individuálně. U někoho se lež, kterou nosil celý život - „že tančit neumí, nemůže“, změní na - „miluji tanec a jsem svobodným a radostným tanečníkem“. Jiný člověk může zažít poprvé v životě sounáležitost a podporu ve skupině, která je tolik důležitá pro náš úspěšný a spokojený život. Profesionální tanečník objeví další možnosti projevu svého těla. Učitel si u nás osvojí účinnou antistresovou, uvolňující techniku, jež může obohatit jeho hodiny tělocviku, případně dílčími kousky z Freela Dance obohatí jakékoli hodiny, což mu pomůže navázat důvěru se žáky, zvýšit jejich koncentraci.
Je náročné fyzicky, časově se Freela Dance naučit?
Freela Dance si může zatančit úplně každý bez ohledu na předchozí taneční zkušenosti. Tento tanec není náročný ani na čas či fyzičku. Součástí Freela Dance je také vědomý přístup k životu, naslouchání svému tělu a psychice. Každý účastník Freela Dance vnímá své hranice a jimi se řídí. Pro každého je správně něco jiného, to je dobré si uvědomit.
(zem)
Kontakt: www.lunaisis.cz, www.free-ladance.com

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502808
DnesDnes313
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1060
Tento měsícTento měsíc14154

Partnerské weby

apartman banner