Obestřen mýty, drcen a vláčen dějinami byl řád německých rytířů vzniklý z původního špitálního bratrstva brémských kupců v Akkonu. Již roku 1198 se stal řádem rytířským a dodnes jitří vášně. Kam zmizely poklady? Co se stalo se starými kronikami?
Po evropském stěhování se řádoví velmistři usadili na Moravě a ve Slezsku. Řád byl v roce 1840 reformován, hlavním sídlem se stal Bruntál. Bratři se věnovali charitě a špitální činnosti. Už během 18. století se ve funkcích velmistrů vystřídali významní Habsburkové, například arcivévoda Max Franz, Mozartův mecenáš a přítel, či vévodové z rodové linie Modena d´Este. Jeden z nich přebudoval hrad Sovinec na tajuplné řádové sídlo. V roce 1696 němečtí rytíři zakoupili panství Bouzov s dalším hradem, také on prošel náročnou přestavbou. Komplex je dodnes spojován s četnými záhadami. Na hradě se podle pověstí zjevují přízraky bývalých velmistrů a řádových kněží. Po II. světové válce tu mnoho hledačů pátralo po tajných dokumentech a cennostech, někteří z nich na to doplatili svým zdravím a psychikou. Častokrát se setkali s různými anomáliemi a přízraky, ale nikdo o tom nechtěl hovořit. Čeho se báli?
Posledním Habsburkem v čele německých rytířů byl arcivévoda Eugen (1863 – 1954), velmistrem byl od roku 1894 do roku 1923. Patřil mezi nejvzdělanější šlechtice u nás, stal se členem vědeckých spolků a nositelem 45 vyznamenání. Adolf Hitler řád jako nepřátelský k říši nekompromisně zrušil. Další ústrky a likvidace na konci války rytíře velmi oslabily. Osudovou ránu jim zasadil komunistický režim, majetek řádu byl ukraden. A to i přesto, že mezinárodní soud tehdy rozhodl, že konfiskace byla protiprávní.
Řád německých rytířů byl dokonale organizován, měl téměř vojenskou disciplínu, i když jeho hlavním posláním byla charita. Víra v jeho „tajné“ poslání ale přetrvala dodnes. Pravdou však je, že kontinuita původního bratrstva z desátého století nebyla nikdy zpřetrhána a řada tajemných činů zůstala nevysvětlena…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501315
DnesDnes284
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4005
Tento měsícTento měsíc12661

Partnerské weby

apartman banner