Rodíme se i umíráme, to je věčný koloběh života. Každý z nás už někoho ztratil, ale ti, kteří nám odešli, zůstávají v našich srdcích, ctíme jejich památku. Chodíme na hřbitovy, zapalujeme svíčky, vzpomínáme. S vývojem moderní techniky a technologií ale přicházejí i nové možnosti, jak můžeme ulevit tíži na duši, projevit svůj smutek, sdílet ho. Jednu z nich nabízí i projekt Internetová katedrála. Na těchto webových stránkách „hoří“ tisíce svíček spolu s kondolencemi, přáními vyslanými do éteru…
O tom, proč a jak se nápad zrodil, jsme si povídali se správcem virtuální katedrály, Janem Potužníkem.
Kdy a kdo inicioval vznik stránek Internetová katedrála?
Stránky vymyslel a naprogramoval ve druhé polovině roku 2002 můj kamarád a spolužák Vít Stěpanov. Měl literární talent a zajímavé nápady se u něj objevovaly spolu s občasnými depresemi, které nakonec skončily v jeho čerstvých osmnácti letech (21. 3. 2003) sebevraždou, o jejímž motivu lze jen spekulovat. Vítek si s oblibou přidával ke svému jménu přezdívku „Naku“, která údajně pochází z jazyka afrického kmene Jorubů. Jeho dlouholetým koníčkem byly počítače, zvláště programování. Byl například webmasterem našich třídních stránek. Na tom konceptu je zajímavé to, že si sice to, co napíšete, mohou prohlédnout miliony lidí, ale ten, komu je to určeno, se o tom nemusí dozvědět. Myslím, že to ho přitahovalo.
Je nějak návštěvnost omezena? Existují nějaké podmínky výběru, kdo může zapálit svíčku a poslat vzkaz?
Svíčku může, z pietních důvodů nebo i jako přání, zapálit úplně každý. Nedovolená jsou pouze zlá přání, která naštěstí nikdo neposílá, pouze se v minulosti objevilo několik případů zneužití stránek v podobě záplavy rádoby vtipných vzkazů.
Na jak dlouho se internetová svíčka zapaluje, jak dlouho vzkaz "visí" na stránkách?
Svíčka je buď věčná, nebo si může zapalující vybrat, na jak dlouhou dobu ji rozsvítí. Když to zhodnotíme statisticky, pak průměrná svíčka hoří 4 roky, 12 dní, 9 hodin a 33 minut. Nejstarší svíčka tu ale už hoří téměř 12,5 roku.
Máte přehled o tom, kolik lidí už stránky navštívilo a této "služby" využilo?
Návštěvnost se pohybuje kolem několika tisíc návštěv měsíčně, uživatelé se však často vracejí. Brzy bude zapálena svíčka s pořadovým číslem 40 tisíc, aktuálně jich hoří přes 31 tisíc.
Jak jste se ke správě katedrály dostal vy?
Byl jsem Vítkovi blízko a po již zmíněné nešťastné události jsem měl dostatečné technické znalosti pro provozování a správu webové stránky. Dnes se tvorbou internetových stránek a programováním webových aplikací živím.
Zajímáte se o věci mezi nebem a zemí?
Lidská mysl má mnohem větší možnosti, než jsou běžně využívány. A ani seriozní věda zatím nemá kompletní poznání o tom, jak funguje. Pokud na sobě někdo duchovně pracuje pomocí spirituálních metod mimo hlavní náboženské proudy, nemusí to vůbec znamenat, že by neměl všech pět pohromadě. Dá se říci, že se o tyto věci zajímám, ale poslední dobou pro mě není jednoduché si na ně vyšetřit čas.
(zem)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.chram.net

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500428
DnesDnes77
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3118
Tento měsícTento měsíc11774

Partnerské weby

apartman banner