Potící se nohy jsou nejen velice nepříjemné a v chladu velmi studené, ale častým vedlejším problémem potivých nohou jsou zápach a plísně. Pokud se tyto problémy neřeší, jsou nejen společenským problémem, ale plísně často rozežerou nohy do krve a otevírají cestu dalším infekcím.
Nejznámějším a zdaleka nejúčinnějším prostředkem na potivé nohy je dubová kůra. Velké množství tříslovin, které kůra obsahuje, stahuje póry a výrazně omezuje pocení. Nicméně je potřeba pravidelná péče. Je velmi vhodné si připravit tinkturu z dubové kůry v alkoholu, stejnou službu prokáže i tinktura přesličky rolní v alkoholu. Několikrát denně potřete plosku chodidla, prsty a hlavně meziprstí tinkturou a alespoň dvakrát týdně si udělejte koupel z dubové kůry. Jako alternativa pro děti nebo jedince s citlivou pokožkou se doporučuje přesličková koupel, nebo koupel z řezané ovesné slámy.
Připravte si asi dvě polévkové lžíce dubové kůry či přesličky, ovesné slámy pak asi čtyři polévkové lžíce na půl litru vody a svařte. Nechte vzkypět a zvolna vařte na mírném plameni asi 10 minut. Odvar nalijte do umyvadla s teplou vodou a nohy koupejte, dokud voda nevychladne. Je to velice příjemná relaxace. Po osušení nohy natřete tinkturou. Pokud by kůže na chodidlech praskala a přesušovala se, je možné plosky natírat měsíčkovou mastí.
Pocení nohou mohou pomoci vyřešit i kvalitní boty. V létě otevřené sandály se syntetickou stélkou, která se dá snadno opláchnout a nechytá pachy, a v chladnějším období boty z přírodní kůže, nelakované, nebo obuv s membránou, dnes již cenově srovnatelná s běžnou obuví.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501280
DnesDnes249
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3970
Tento měsícTento měsíc12626

Partnerské weby

apartman banner