Drahé kameny zářily na náhrdelnících a prstenech starých Egypťanů, stejně jako se jimi zdobili staří Řekové. Už Homér před mnoha staletími před naším letopočtem píše o drahocenných náušnicích Héřiných i o jantary zdobeném náhrdelníku, který daroval Penelopě Eurymachos. Ve starověkém Římě si zase potrpěli na perly. Zvláštní oblibě se pak těšil smaragd, který nosil i císař Nero. A protože byl krátkozraký, prý jej používal jako zvětšovací sklo.
Také české kamenářství má dlouholetou tradici. Z doby panování Karla IV. pochází obložení stěn svatováclavské kaple na Pražském hradě i kaple sv. Kříže na Karlštejně leštěnými polodrahokamy. Tento panovník dal zhotovit novou korunovační korunu, zdobenou drahými kameny mimořádné hodnoty. Velký rozkvět zaznamenalo kamenářství v době panování Rudolfa II., který byl velkým milovníkem drahokamů.

Co dělá drahé kameny vzácnými?
Aby nerost mohl být zařazen mezi vznešenou společnost drahých kamenů, musí splňovat celou řadu podmínek. Určitě musí být krásný a líbit se. A má-li se líbit, musí mít vysoký lesk a lom světla, příjemnou barvu nebo být čirý či průhledný. Červený rubín, modrý safír a zelený smaragd spojuje několik vlastností – jsou průhledné, silně se lesknou a mají nádherné zabarvení.
Diamant sice nebývá většinou zbarven, přesto patří mezi nejžádanější drahé kameny. Může za to pestrá hra barev na vybroušených fasetách (okrajových ploškách) v důsledku vysokého lomu světla, vysokého lesku a čirosti.
Někdy stačí pouze jedna z uvedených vlastností a již se nerost počítá mezi drahé kameny. Proto mezi ně byl například zařazen tyrkys pro svou blankytně modrou barvu a také náš český granát ohnivě červené barvy, který proslul svou krásou po celém světě.

Granát velikosti holubího vejce
Dvorní lékař Rudolfa II. a velký příznivec českých granátů Boetius de Boot ve svém díle uvádí, že panovník měl ve svých sbírkách pyrop „zvící holubího vejce“ (velikosti 35 x 18 mm a hmotnosti 9,6 g), jenž se postupem času dostal do řádu Zlatého rouna a také do drážďanského Zwingeru. Jak píše mimo jiné Boetius, v jeho době byly velké české granáty neobyčejně cenné a vzácné.
Ve středověku byla granátu přičítána moc rozhánět morovou nákazu a byl rovněž často používán jako amulet proti kožním chorobám. Indické Purány doporučují nošení granátu v náhrdelníku jako talismanu pro zbystření zraku a dosažení poct, slávy a bohatství. Indové si granátu velmi váží a věří, že s vyrytým symbolem slunce nebo lotosu přináší zdraví, bohatství a úspěch.
(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500341
DnesDnes635
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3031
Tento měsícTento měsíc11687

Partnerské weby

apartman banner