Paní Svatava z Mostu redakci požádala: „Teď s jarem začíná vše růst a kvést. Můžete napsat, co bychom měli udělat pro své tělo, které bylinky využít a na co v rámci zdraví nezapomenout?“
Ruská lékařka Taťána Kozlová, zabývající se dlouhá léta alternativní medicínou, říká: „Náš organismus je po podzimu a zimě oslaben, unaven, má sníženou imunitu, chybí mu vitaminy. Povzbudit ho můžeme odvarem ze sušeného ovoce - z usušených jablek, hrušek, brusinek. Vlašské ořechy a nať jarní cibulky pomáhají rovněž, též česnek - ten rozšiřuje krevní cévy, pomáhá při ateroskleróze, podpoří mozkovou činnost. Období jarních měsíců je obecně rizikové při chronické gastritidě, na jaře se také vždy objevují nádory (zhoubné i nezhoubné). Podobně jako podzim je jaro obdobím probuzení chronických nemocí, které se jinak o slovo hlásí jen zřídka. Jaro provokuje ekzémy, hepatitidy, vředy žaludku či dvanáctníku atd. Je třeba si vybrat správnou bylinku, ale také znát a dodržovat určitá pravidla. Tučná jídla musí člověk vynechat při potížích se žaludkem, střevy, játry. Kuřáci by měli vědět, že nikotin na jaře škodí jejich tělu víc než třeba v létě, a obdobně je tomu s alkoholem. V období jara nám nemoci ukazují, kde je tělo oslabené, s čím potřebuje pomoci.“
Jaké léky z přírody Taťána Kozlová doporučuje?

+ Bříza - využít lze listy, pupeny, větvičky i kůru. Bříza skvěle působí i proti nádorům. Březová míza je na jaře silná, stejně tak i listy břízy jsou v dubnu a na začátku května nejsilnějším lékem, obsahují velké množství užitečných látek. Mladé listy břízy lze využít k odstranění otoků, kamínků v močových cestách či ledvinách, podpoří funkci žlučníku a prostaty. Nejúžasnější schopnosti mají listy břízy ovšem v době kolem slunovratu - 22., 23. a 24. června, v té době je proto nejlepší je trhat a sušit. Odvar z březových pupenů léčí a hojí proleženiny i jiné rány, pomáhá při ekzémech a lupénce, při potížích s močovými cestami. Bříza je vhodným pomocníkem i při hormonálních potížích, pro ženy v klimakteriu. A doporučuje se i těhotným ženám, neboť usušené či čerstvé listy a pupeny podpoří imunitu matky i plodu.

Recepty: 5 gramů březových pupenů (čajová lžička) se přelije 200 ml vroucí vody a 15 minut ještě povaří na mírném ohni. Výluh se přecedí a užívá se při problémech močového měchýře (při zánětech, při písku v močových cestách a ledvinách). Listí lze užívat čerstvé nebo usušené, připravuje se z něj rovněž výluh. Vyrábí se i tinktura - obvykle v poměru 1:4. To znamená, že se berou čtyři části břízy (listy nebo pupeny) a jeden díl alkoholu (40 procentního). Vše se přecedí přes několik vrstev gázy či přes flanel, aby se všechny drobné částečky zachytily. Výroba tinktury trvá zhruba dva měsíce, během nichž se nechává stát na slunném místě. Užívá se pak dvakrát až třikrát denně čajová lžička rozmíchaná v 50 ml vody. Jak dlouho? Bylinkové kúry se vždy nejprve zkoušejí, zjišťuje se, zda člověku sednou, zda se neobjeví skrytá alergie a podobně. Zkušební lhůta je 14 dní. Pokud je vše v pořádku, uděláme týdenní přestávku, aby organismus neztratil adaptační schopnosti, a pak se pokračuje dál.

+ Cibule - zelená nať této jarní rostliny má na začátku května obrovské množství vitaminů (E, C, B...), obsahuje železo, draslík, éterické oleje a fytoncidy atd. Má silné antibakteriální vlastnosti a je nám prospěšná, protože se na jaře často potýkáme s nižší imunitou a anemií (máme málo železa). Pomůže při onemocnění dýchacích cest (bronchitida, přetrvávající kašel, opakující se pneumonie, záněty dýchacích cest), likviduje následky zimních virových onemocnění. Užívání natě cibule podpoří chuť k jídlu, pomáhá i při diabetu a ateroskleróze, pročistí sliznice i celý organismus. Nejužitečnější je však nať ve spodní (bílé) části, tam je obsah důležitých látek nejvyšší. Proto bílou část od zelené neoddělujme! Jakkoli je cibulová nať skvělý pomocník, ve větším množství může být agresivní. Je-li člověk citlivý na chuť a vůni, lze zelenou nať napřed namočit na 20 až 40 minut do slané vody. Agresivita pomine, ale vitaminy se zachovají. Každopádně s konzumací na jaře začínáme postupně. Dvě tři snítky a pak více. Lze ji přidat do salátů, polévek, na chleba…

+ Pampeliška - využívá se kořen, květ i stonek. Z květů se vyrábí pampeliškový med, který je výborný na bronchitidu, tuberkulózu. Pampelišku je možné užívat po celý rok - usušené květy, kořeny. Opět má tato bylina nejsilnější účinky v dubnu a na začátku května. Užívá se ve formě čaje, odvaru, výluhu. Dodejme, že listy či stonek a květy potřebují kratší dobu k tomu, aby vydaly své léčivé látky. Kořen se musí nechat vyluhovat mnohem déle. Proto se připravuje například do termosky, aby si voda udržela déle potřebnou teplotu.

+ Heřmánek - Arabové jej ve svém lexikonu nazývají jablkem zimy. Má protizánětlivé účinky, působí na široké spektrum potíží - na záněty očí, paradentózu, zánět jazyku atd. Kloktá se, dělají se oplachy, obklady. Podpoří i játra a žlučník. Čaj z heřmánku je vhodné pít např. s malým množstvím malinového džemu.

Recept: Jednu lžíci čerstvého květu zalijeme půl litrem vařící vody a v zakryté nádobě povaříme pět minut. Výluh se připravuje 15 minut. Lze ochutit medem. Pomáhá při poruchách spánku, tiší migrény…

Jak již Taťána Kozlová v úvodu uvedla, na jaře nás trápívají gastritidy, ozývají se vředy. V těchto případech je podle ní vhodným pomocníkem lněné semínko.
Recept: 10 gramů (lžíci) lněného semínka zabalíme do flanelové látky a vložíme do vroucí vody. Povaříme 10 až 15 minut. Necháme 5 minut vychladnout a máme prostředek k potírání rukou, nohou, břicha (vždy části těla otíráme po směru hodinových ručiček), při potížích se střevy. Přes pokožku se do těla vstřebají látky, které organismus potřebuje. Ale lze užívat vodu v malém množství i vnitřně - polévkovou lžíci před jídlem. Vřed je v podstatě jizva, poranění. Lněné semínko udělá obal, chrání sliznici žaludku, střeva.
(zem)
Kontakt: 603 537 825, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501259
DnesDnes228
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3949
Tento měsícTento měsíc12605

Partnerské weby

apartman banner