… hlava. Zkuste to se zelím, nejlépe s kysaným. Obsahuje vitamin B 12, který je také označován jako protistresový. Blahodárně působí na nervovou soustavu a mozek. Našim babičkám se osvědčovala proti bolestem hlavy a migréně inhalace nad výluhem ze zelí. Pokrájenou hlavičku zelí necháme asi v litru vody vařit čtvrt hodiny. Necháme na plotně elektrického sporáku, aby zbytkové teplo udrželo výluh v optimální teplotě. Přes hlavu si dáme ručník a páru několik minut inhalujeme.
… močení. Jestliže je pro vás každá návštěva toalety hotovým utrpením, máte podezření na zánět močových cest, sáhněte po brusinkách. Všeobecně mají posilující a protizánětlivé účinky. Lidová medicína doporučuje sušenou brusinku nechat nabobtnat ve vodě a pak přidávat třeba do jogurtu, tvarohu, na palačinky a podobně. Osvědčenou kúrou je i popíjení brusinkové šťávy, nejlépe domácí výroby. Brusinkové džusy běžně nabízené v obchodech ale obsahují ale hodně cukru.
… zuby. Když vás bolí zub, první pomoc může poskytnout hřebíček. Jde vlastně o silně aromatické, hojivé, usušené neotevřené pupeny květů stromu nazývaného hřebíčkovec vonný. Stačí rozžvýkat jeden hřebíček nebo ho rozdrtit hmoždířem a přidržet na bolavém místě v ústech. Stejně účinná bude i hřebíčková tinktura, kterou si můžeme připravit doma. Stačí k tomu 1 dcl alpy, do níž namočíme asi deset kousků hřebíčku. Necháme dva týdny vyluhovat a pak aplikujeme na bolavý zub.
(ruch)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501257
DnesDnes226
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3947
Tento měsícTento měsíc12603

Partnerské weby

apartman banner