Se čtenáři Spiritu letos v září do Řecka pojede astroložka a odbornice na výživu Helena Vilemína Čadanová z Prahy, která se mimo jiné věnuje také aromaterapii a mnohým dalším oborům. Položili jsme jí tedy pár otázek. Vím, že škála vašich zájmů je široká, čím vším se vlastně zabýváte?
Zabývám se řečí symbolů. Tedy astrologií, taroty, řeckou mytologií… I například katedrály nebo křesťanská bible jsou symbolické ,,jazyky", kterým se lze na různé úrovni naučit rozumět. Je to něco jako šifrovací písmo. Dobrá šifrovací písma jsou srozumitelná i po staletích, špatná zaniknou.
Dnešní filozofové řeči symbolů říkají holismus. Vnímáme-li skutečnost jako obraz, který k nám hovoří symbolickou řečí, všechny možné pravdy do sebe zapadají jako skládanka. Opakem holistického myšlení je myšlení redukcionalistické - pravda je buď tohle, nebo to druhé. Protože naše civilizace už v dobách starého Řecka ztratila spojení se symbolickým, holistickým, myšlením a zvítězil redukcionalismus, vedeme pořád dokola války. Kdyby to tehdy dopadlo jinak, mohl by i celý náš svět být jiný.
Během let tedy zkoumám různé nové symbolické řeči, které mě zaujmou. S astrologií a s taroty a konstelacemi jsem to vzala poměrně důkladně. (smích)
Další věci jako homeopatie, psychosomatika a podobně mě spíš tak letem světem „potkaly“ a zase mi jen potvrdily, že všechno souvisí se vším.
A jak dlouho se těmto oblastem věnujete?
Vlastně od narození. Během života jsem potkala pár velkých učitelů. Rodina patří mezi ně.
Zeptám se na konkrétní věc - odráží se to, v jakém jsme znamení, i na náš životní styl a především stravování?
K tomu, aby se daly poznat detaily o životním stylu člověka, je potřeba bedlivě zkoumat celý horoskop a i tak se stává, že zkušený astrolog trefí úplně vedle. Horoskop je jako složitá síť cestiček a je potřeba po nich našlapovat opatrně a s detektivním čichem. (smích)
Často o životním stylu napoví víc ascendent, než sluneční znamení. A i to je hodně zjednodušené. Napřed je vždycky potřeba se zaměřit na to, jestli pro daného člověka bude téma stravování a zdravého životního stylu vůbec důležité. Obecně lze říct, že pro Panny, Býky a Kozorohy je téma výživy více v popředí, než u jiných znamení. Často mají osobité teorie, jak má vypadat ten ,,správný" životní styl. Je to proto, že jsou to zemská znamení a výživa souvisí se zemí.
Takových zjednodušení, která celkem dobře fungují, existuje spousta, ale konkrétní horoskop je jako jedinečný obraz - vždycky to bude někde sedět a jinde zas ne. To se stává, když nastrkujeme člověka do jednoduchých škatulek.
Může nám zdravé jídlo prodloužit život? A jak je to s bioprodukty?
Za sebe můžu říct, že je pro mě důležitější život žít, než si ho prodloužit. Po mnoha experimentech s alternativním stravováním jsem dospěla k tomu, že budu jíst to, na co mám chuť. Vzhledem k tomu, že provozuji obchod s BIO kosmetikou, vím, jak to s tou značkou BIO je. Kdybychom se vykašlali na bio a nebio a začali jíst lokální potraviny od souseda za rohem, protože je to prostě milé a logické, udělali bychom podle mého názoru nejlépe.
Jaké potraviny byste doporučila na květen čtenářům?
Ty, na které mají chuť. (smích) Květen patří k Býku a obzvlášť pro Býka je slast a radost ze života to nejdůležitější. No a vidíte, zase jde o zjednodušení…
Odbočme nyní k astrologii... Řídíte se v každodenním životě tím, co vám ukáží hvězdy a planety?
Teď například vím, že mám hezký astrologický tranzit (aktuální postavení hvězd – pozn. red.) ohledně úředních záležitostí. Je spousta věcí, které potřebuji na úřadech zařídit, takže se to chystám stihnout dřív, než ten tranzit skončí. Pokud se na to vykašlu, budou mi pak úředníci spíš dělat problémy, to je vyzkoušené. Přesto se na to vykašlat samozřejmě můžu. A tak je to s astrologií. Ukazuje možnosti, ale spousta lidí své možnosti promarní a jiní je využijí. A určitým věcem člověk v životě stejně neujde, ať dělá co dělá. Tak už to prostě je.
U astrologa doma to potom vypadá tak, že sedí nad svým, nebo klientovým, horoskopem a lamentuje ,,sakra, to jsem přehlédl...“ (smích)
Co vidět nemáme, to prostě neuvidíme, ani kdybychom trávili u věštců 24 hodiny denně…
(luv)
Kontakt na H. V. Čadanovou: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Informace o zářijovém zájezdu do Řecka – Nea Vrasny: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500484
DnesDnes133
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3174
Tento měsícTento měsíc11830

Partnerské weby

apartman banner