První zpráva o vltavínech pochází z roku 1788, kdy je profesor přírodopisu na Karlově univerzitě Josef Mayer popsal jako „chryzolity, které náležejí nejspíše mezi sopečná skla“. Dnes víme, že tento popis není správný, nicméně nález těchto kamenů zahájil etapu obsáhlého bádání, vědeckých i nevědeckých diskuzí a byl impulzem k výzkumu, do kterého se zapojil téměř celý svět. Od té doby se vědci vltavíny zaobírají, a přesto zůstávají záhadné. Svým vznikem a místem původu. Jsou to vyvřeliny měsíčních kráterů, nebo vznikly při dopadu velkých meteoritů na zemský či měsíční povrch? Pocházejí snad z ještě vzdálenějších světů vesmíru?
Lahvový kámen odnikud?
Název vltavínů je odvozen od řeky Vltavy, protože z jejích nánosů pocházejí první nálezy. Mayerův název chryzolit se rozplynul ve chvíli, kdy bylo rozpoznáno chemické složení a vlastnosti vltavínů. Jsou to většinou zelená nebo zelenavě hnědá přírodní křemičitanová skla, která se liší od skel umělých nebo sopečných. Na rozdíl od sopečných skel prakticky neobsahují vodu, maximálně jen v tisícinách procenta. Nevyskytují se také v oblastech známých sopečnou činností. A tam, kde se nalézají, jsou naprosto cizí a do prostředí nezapadají.
Postupem času se neujala další pojmenování, jako třeba pseudochryzolit, vodní chryzolit či bouteillenstein (lahvový kámen).
Kráter plný vltavínů?
Původ vltavínů, a tektitů vůbec, je nejasný. Neobsahují radioaktivní izotopy některých prvků, což svědčí o tom, že nemohly dlouho putovat vesmírným prostorem. Jejich vznik tedy odborníci zúžili na trasu Země – Měsíc. Podle nejpravděpodobnější teorie vznikly vltavíny společně se vznikem Rieského kráteru, který nalezneme mezi Norimberkem, Stuttgartem a Mnichovem a ve kterém se nachází středověké městečko Nördlingen.
Nádhernou sbírku má Národní muzeum
Největší sbírka vltavínů je v Národním muzeu v Praze, další menší sbírky se nacházejí v Moravském zemském muzeu v Brně, v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, v lokálním muzeu v Týně nad Vltavou, také v muzeu v Třebíči je několik vltavínů. Jediné muzeum věnované přímo vltavínům (a kosmickým impaktům) bylo v roce 2013 otevřeno v Českém Krumlově.
Mnohé z nich jsou ale umístěny v soukromých sbírkách po celém světě. Odhaduje se, že celkový počet všech spadlých vltavínů je 20 milionů kusů o celkové hmotnosti přibližně 300 tun.
(luv)

DODATEK
- V astrologii jsou vltavíny přiřazeny ke znamení Blíženců a mají výrazný povzbuzující energetický účinek.
- Jižní Čechy mají s vltavíny spojen i jistý svatební obřad, kdy mladý ženich musel dát vltavín nastávající nevěstě jako důkaz hlubokých citů.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500482
DnesDnes131
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3172
Tento měsícTento měsíc11828

Partnerské weby

apartman banner