Většina lidí si s cukrovkou nedělá starosti až do chvíle, kdy jim lékař sdělí, že mají vysokou hladinu krevního cukru. Možná při další kontrole už bude cukr zase v normě, ale ani pak není vyhráno. Lékaři začali brát kolísavý cukr vážněji, znamená vyšší riziko cukrovky. Vyšší hladina glukózy může poškodit krevní cesty a tím narušit přísun živin do mozku. Představuje vyšší riziko pro srdce, protože vede ke kornatění cév. Další položkou na seznamu je rakovina. Jedním z důvodů je to, že inzulin, který tělo vylučuje, aby zpracoval krevní cukr, podporuje rovněž buněčný růst.
Zapamatovat a sledovat byste měli údaje stanovené nalačno na základě rychlého krevního testu:
Hladina krevního cukru 7 mmol/l a vyšší znamená diabetes.
Hladina cukru v krvi mezi 5,55 - 6,94 mmol/l znamená prediabetes.
Hladina zhruba 5 - 5,5 mmol/l je zvýšená normální hladina cukru v krvi. Jde o novou rizikovou kategorii, s jejímž zkoumáním se právě začíná. Normální hladina cukru v krvi je stanovena momentálně na 3,89 - 5,5 mmol/l. Pokud vám hladina cukru plíživě šplhá vzhůru, mohou vám následující vědecky podložené stravovací rady a drobné úpravy životosprávy pomoci vrátit ji do zdravějších čísel.
Dopřávejte si středomořskou stravu založenou na vysokém podílu potravin rostlinného původu, včetně ovoce a zeleniny. Patří sem rybí a kuřecí maso, olivový olej, hrozny a bobulovité ovoce - jedna porce denně. Nevynechávejte snídani, která pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi na celý den. Může to být třeba jogurt, ovoce, oříšky, ne však rohlík a džus. Hýbejte se chytře - po cvičení svaly odeberou z krevního oběhu více glukózy. Vstaňte po dvou hodinách od psacího stolu (nebo televize) a alespoň dvě minuty pochodujte po místnosti.
(ksa)

DODATEK
Hladinu krevního cukru mohou zvyšovat i některé léky - třeba steroidy na astma, statiny proti vysokému cholesterolu a diuretika snižující krevní tlak.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500464
DnesDnes113
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3154
Tento měsícTento měsíc11810

Partnerské weby

apartman banner