Templáři ze Svaté země přivezli svatému Bernardovi největší tajemství budovatelů Šalomounova chrámu: stavební postupy, deskriptivní geometrii, žhavé novinky z oblasti architektury a složitou matematiku. Na nějaký „svatý grál“ zapomeňte, to jsou jen báchorky. Víme, kde a co rytíři s rudým křížem hledali!
Do svého středověkého týmu museli přibrat židovské specialisty na středověké „informační technologie“, jeruzalémského krále i zasvěcence. Také spolupracovali s nepřáteli, například s muslimskými bratrstvy. Kupodivu se se všemi domluvili a dílo se zdárně podařilo.
Pokud vám deskriptiva či geometrie nepřipadají dosti záhadné, pak vězte, že jsou. Ve 12. století byla valná část Evropy negramotná, a to i v řadách šlechty. V roce 1127, deset let po svém založení, se templáři vracejí zpátky do Evropy. Vezou s sebou i tajemství univerzálních měrných jednotek. Díky „zlatému řezu“ již tehdy mohli definovat ještě neobjevené Ludolfovo číslo! Symbolizuje ho úsečka a stačí k tomu pouhé pravítko s kružítkem. Rytíři v bílých pláštích přivážejí i tajemství židovského loktu, posvátné míry Hebrejců. Jen malá ukázka geniality starověku: 1 200 loktů tvoří židovské posvátné číslo. Představuje totiž průměr kružnice, jejíž obvod měří přesně jednu anglickou míli! Pouhá náhoda? Sotva. Právě staré anglické míry v sobě nesou odkazy k importovaným tajům jeruzalémským. Například 63 360 anglických palců lze dělit na dvě, tři, pět a jedenáct částí – a vždy dostaneme celé číslo. Toto číslo je ale také významná kabalistická formule, je zapsána podle hebrejského číselného kódu. Číslo 63 360 se skládá výhradně z prvočinitelů. Do Anglie se toto zvláštní číslo dostalo právě díky templářům. A kde se dalo využít? Právě ve stavebnictví, architektuře. Čas katedrál mohl začít.
Templáři operovali i na severu Evropy, v dnešním Lotyšsku, Estonsku, na Litvě, v Dánsku. Právě na ostrovech poblíž Dánska vznikla celá síť podivných kostelíků, které možná skrývají další tajemství. V roce dva tisíce výzkumná expedice důkladně radarem prozkoumala podzemí některých kostelíků. Například pod kostelem Osterlars (Bornholm) technika odhalila čtyři bedny v podzemní kryptě. Podaří se je vyzvednout a prozkoumat? A co vlastně ukrývají? Další templářskou matematiku? Recepty a postupy z dávného jeruzalémského starověku? Budeme se muset nechat překvapit…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501275
DnesDnes244
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3965
Tento měsícTento měsíc12621

Partnerské weby

apartman banner