V použití levandule lékařské se za tisíc let mnoho nezměnilo. Ve starověku jako v dnešní době se tato bylinka hodila do posilujících koupelí, ale abatyše sv. Hildegarda ji doporučovala proti očním chorobám, středověké lékařství proti ztěžklému jazyku a ochrnutým údům.
K léčivým účelům sušíme kvetoucí nať, celá rostlina je silně aromatická. Levandulová silice má dezinfekční účinky, proto z těchto důvodů dobře léčí kožní plísně. Při nechutenství, migréně, křečích, pocitech úzkosti, závrati, při žaludečním kataru a nadýmání dobře poslouží čaj z levandule. K jeho přípravě budete potřebovat dvě čajové lžičky sušené drogy na čtvrt litru vařící vody. Nechte chvíli louhovat a pak popíjejte po doušcích. Při prudkých bušeních srdce pomůže čajová směs, která se skládá z levandule a srdečníku, ve stejném poměru bylinek.
Jednoduchá je i příprava levandulového oleje. Jak na to? Padesát gramů levandule naložíte do půl litru olivového nebo jiného kvalitního jedlého oleje. Necháte stát dva týdny, občas protřepete, potom scedíte a nalijete do dobře uzavíratelných tmavých skleněných lahví. Denně se užívá pět olejových kapek při nechutenství, nadýmání, proti bolesti hlavy. K zevnímu využití, kdy se potírají postižená místa olejem, při dně, ischiasu, revmatismu.
(eva)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502778
DnesDnes283
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1030
Tento měsícTento měsíc14124

Partnerské weby

apartman banner