Od počátku 14. století do poloviny 16. století ovládalo velkou část jižní Indie království Vidžajanagar s hlavním městem Vidžajanagara (Vítězné město). Na jižním břehu řeky Tungabhadry leželo posvátné centrum s nejdůležitějšími chrámy, jako je například skvostný chrám zasvěcený Virupakšovi. Na území města bylo pak více než 140 posvátných míst vztahujících se k hinduistickým mýtům a legendám.
Království Vidžajanagar poměrně často válčilo s muslimskými státy na severní hranici a roku 1565 dokonce utrpělo velkou porážku, kdy nepřátelé dobyli hlavní město. Vidžajanagara byla zničena a obyvatelstvo se rozprchlo do jiných částí země. Zpustošené město nebylo v následujících staletích nikdy obnoveno a osídleno, přesto zdejší chrám Virupakša (jedna ze Šivových reinkarnací) nepřestal být posvátným místem. V 18. století byl naštěstí obnoven a zmodernizován.
Stále je co objevovat
U počátků archeologického průzkumu města stál v roce 1799 Brit Colin Mackenzie, jenž se stal později hlavním zeměměřičem v Indii. Mackenzie zmapoval naleziště, nechal jej namalovat a zabezpečil rukopisy k dalšímu studiu. Po vydání několika knih o městě v 19. a 20. století se značně zvýšil zájem o archeologický průzkum, který trvá dodnes.
Úchvatná sochařská díla
Posvátné centrum Vidžajanagary tvoří dvě chrámové části – ve východní se nalézají chrámy zasvěcené hinduistickému bohu Višnuovi, v západní pak bohu Šivovi. Chrám Virupakša je višnuovým nejdůležitějším chrámem, jenž byl postaven v 9. nebo 10. století a je starší než samotné království Vidžajanagar. Jak je z jeho názvu zřejmé, je zasvěcen bohu Virupakšovi a jeho družce Pampě.
Dalším významným chrámem je Vitthala zasvěcený jedné z podob boha Kršny. Tato svatyně je proslavená překrásnými plastikami zvířat a obrovským kamenným kočárem (ráthou). Kočár je vytesaný z jediného kusu skály a je vlastně malým chrámem. Kola ve tvaru lotosového květu se dokonce otáčejí.
Kromě chrámů je ve Vidžajanagaře celá řada malých posvátných míst, svatyní, desek pokrytých reliéfy a spousta plastik bohů a bohyní. Udržují se zde tradice a i dnes slaví svátky k uctění hinduistických božstev.
(luv)

DODATEK
Podle legendy Pampa Virupakšu uctívala s takovou oddaností, že upoutala jeho pozornost a on jí posléze nabídl manželství. Zásnuby a svatbu obou pak připomínají svátky, které hinduisté již staletí slaví především v lednu a dubnu, ale i v další dny během roku.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502829
DnesDnes334
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1081
Tento měsícTento měsíc14175

Partnerské weby

apartman banner