Nadměrně suchou kůži má asi patnáct procent lidí v naší populaci. Uplatňují se zde i genetické vlivy, dále stravování a hlavně zhoršený pitný režim. Člověk má denně vypít nejméně dva a půl litru tekutin a v létě ještě více, a to každý den. Suchá pokožka bývá i proto, že je v provozu méně mazových žlázek, než je ve skutečnosti zapotřebí. Extrémně vysušená pokožka vytváří šupiny a tento stav označujeme jako ichthyozu.
Jak může lidová medicína pomoci suché kůži?
+ Aplikace žloutku na kůži, také se tomu říká žloutková maska. Spojíme žloutek slepičího vajíčka s olivovým olejem a potíráme takto i několikrát denně extrémně suchou pokožku, například i v oblasti pat a plosek nohou.
+ Mléčné obklady. Do kravského syrového mléka namočíme žínku a takový obklad přiložíme na suchou kůži po dobu deseti až patnácti minut. Tím napomáháme odstraňovat uschlé kožní buňky, dochází k příjemné hydrataci vyschlé pokožky.
+ Sádlo. V lidové medicíně se vždy na suchá místa na kůži natíralo sádlo, nejlépe čerstvě vyškvařené. Pozor, takové sádlo nesmí být solené!
+ Aloe vera. Šestnáctkrát denně potíráme nadměrně suchá místa pokožky pokud možno čerstvou šťávou aloe vera. Nejlépe postupujeme tak, že přímo uřízneme čerstvý list této rostliny a tímto listem přejíždíme přesušenou pokožku.
+ Avokádo. Jde o tropický plod, který když rozmixujeme, získáme měkkou hmotu. Tu aplikujeme na přesušenou pokožku a skvěle ji tak hydratujeme.
(mik)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450838
DnesDnes617
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2869
Tento měsícTento měsíc1784

Partnerské weby

apartman banner