Hinduisté ve svých posvátných knihách (tzv. védách) poukazují na důležitost jejich vesmírné a božské trojice. Tvoří ji Brahma (stvořitel všeho), Višna (udržovatel) a Šiva (tvůrce i nositel zkázy).
Brahma je obdobou křesťanského Boha Otce, zosobňujícího absolutní božství. Ačkoli je velmi výrazný, je mu zasvěceno pouze malé množství chrámů a svatyň. Zmínky o něm jsou velmi tajemné a opatrné, stejně jako u křesťanského Otce.
Višna je strážným andělem, udržuje spravedlnost a chod světa, řád (dharmu). Má spousty podob. Nejznámější z téměř stovky je deset nejdůležitějších: ryba (Matsja), želva (Kúrma), kanec (Varáha), kříženec lva a člověka (Narasinha), skřítek (Váman), bojovník (Parašuráma), slunce (Ráma), zvěstovatel (Kršna či Krišna), osvícený (Buddha). Desáté vtělení patří budoucnosti (Kalki). Ukáže se lidem na Zemi po dědičné celosvětové katastrofě. Všem věrným podá pomocnou ruku, sjednotí rozhádané a opraví „porouchaný“ vesmír, zajistí pokračování světa i koloběhů.
Šiva je z jiného těsta. Svou mnohoznačností patří k protikladným postavám. Je pánem hrobů a pohřebišť, pánem jógy, bývá uctíván ve formě lingamu zasazeného do oválu. Jedním z jeho atributů je trojzubec. Síla (šakti) se projevuje v jeho manželkách (Satí a Párvatí) či v bohyních zmaru (Durga, Kálí). On sám zůstává opodál, povznesen nad děním a událostmi. Bývá zobrazován s manželkou a malým synkem Ganéšou, bohem štěstí, podivným děckem se sloním chobotem. Šiva má čelo zdobeno třemi vodorovnými pruhy, takzvanou tripundrakou, magickým znamením. Zobrazuje trojjedinost, udržuje Šivovo symbolické třetí oko (na čele) v ostražitosti, ochlazuje mozek během meditací a ukrývá v sobě první tři elementy posvátné slabiky ÓM. Ze slabiky ÓM údajně vznikl celý vesmír, vše díky ní drží pohromadě.
Zarážející je podobnost hinduismu (ale i buddhismu) s křesťanstvím, ač se nám to na první pohled možná nezdá. Říká se, že všechna významná náboženství a duchovní proudy pocházejí a čerpají z jednoho tajemného pradávného základu. Možné to je…
(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2376579
DnesDnes306
VčeraVčera1027
Tento týdenTento týden5829
Tento měsícTento měsíc4008

Partnerské weby

apartman banner