„Čtenářka Ida ze severní Moravy se redakci svěřila: „Vnučka ve škole bojuje s výtvarnou výchovou. V naší rodině nikdo nemá na malování talent, tak není divu. Ale slyšela jsem, že kurzy malování pravou mozkovou hemisférou naučí kreslit každého. Jsou to jen řeči v rámci propagace, nebo skutečně pomohou?“
Pavla Macháčková z Prahy patří mezi jedince, kteří rezolutně tvrdí, že kreslit umí každý, kdo má ruce. A Pavla také jako jedna z prvních v České republice (už před více než deseti lety) začala své studenty učit kreslit metodou Kreslení pravou mozkovou hemisférou. Jak nám prozradila, autorkou metody je Betty Edwards z USA, která aplikovala poznatky získané při výzkumu lidského mozku na výuku kreslení. Díky tomu vytvořila velice efektivní systém technik a cvičení. Klíčovým objevem, z něhož vycházela, je fakt, že lidský mozek není složen ze dvou identických hemisfér, ale každá má své specifické funkce.
Pavlo, jak jste se k pořádání víkendových kurzů Kreslení pravou mozkovou hemisférou dostala?
Sama jsem před mnoha lety tento kurz, když se poprvé dostal i k nám do Čech, navštívila. Byla jsem hrozně zvědavá, co to obnáší. Kreslila jsem a malovala ráda od útlého dětství, ale kolem dvacátého roku věku u mě došlo v této oblasti k útlumu. Říkala jsem si, že by mě kurz mohl k čemusi posunout. Po něm jsem byla nadšena nejen svými výsledky, ale i výsledky lidí, kteří přišli bez jakýchkoli předcházejících zkušeností. Absolvovala jsem ještě další pokračovací kurzy a začala jsem se kreslení opět intenzivně věnovat. Po nějaké době jsem se rozhodla, že kresbu a malbu budu také učit. Splnila se tak má představa, že by práce měla být ztělesněním toho, co člověka baví. Opustila jsem stávající zaměstnání a nejen, že jsem se učením kresby a malby začala živit, ale především jsem stále mezi tužkami, barvami a kdykoli mám chuť něco tvořit, zkouším nové a nové věci.
Jak metoda kreslení na náš mozek funguje?
Mozek je rozdělen na pravou a levou část, pravou a levou mozkovou hemisféru. V pravé části jsou uloženy emoce, sny, fantazie, tvořivost a pohled na celek. Levá část pracuje s logikou, fakty, prostorem a časem. K tomu, abychom vytvořili krásný obrázek podle předlohy, modelu či fantazie potřebujeme zapojit obě strany mozku, zharmonizovat je. Pravá hemisféra do obrázku vkládá radost, barvy, fantazii a levá umí pracovat s rozvržením obrázku, proporcemi, anatomií a podobně.
Jak dlouho se musí člověk učit, aby metodu zvládl? Opravdu stačí jeden víkendový kurz?
Záleží na očekáváních. Na víkendové kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou, které pořádám po celé České republice, chodí lidé všech věkových kategorií, kteří jsou zvědaví, jestli v nich „něco“ je, touží poznat, jaké to je umět kreslit. Svými výsledky pak bývají nadšeni téměř všichni. Občas se stane, že se objeví někdo, kdo si myslí, že mávnu kouzelným proutkem, udělám čáry máry, budeme meditovat a on odejde s tím, že krásně kreslí. Ale tak to není. Kreslení pravou mozkovou hemisférou je perfektně ucelená metoda, která pomocí určitých technik výuky nabízí všem bez ohledu na zkušenosti velmi rychlé výsledky. A využívá se přitom pochopitelně přenos informací tak, aby je mozek uměl zpracovat. To ale neznamená, že jde kreslení samo. Účastníci kurzů se naučí jak na to, ale také zjistí, že to vyžaduje trpělivost a píli. Kurz si všichni užijí, jsou nadšení, ale pak už je na nich, zda mají touhu pokračovat. Jde o první krůček a ti, co se kreslení věnují a věnovat chtějí, se pak učí celý život.
S čím na kurzech pracujete?
Základní kurz začíná kresbou tužkou a zakončuje se portrétem. Pokud chce někdo pokračovat, má možnost navázat na kurz pastelkou, uhlem, rudkou, křídami a mnohé další.
Může takové kreslení změnit v našem životě i něco dalšího?
Každá malá změna s sebou nese mnoho dalších. Kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou pomáhají lidem otevřít a odblokovat kreativní část mozku a propojit ji s tou levou. Propojení prospívá nejen kreslení, ale zvedne jim i sebevědomí. Podpoří jejich tvůrčí schopnosti i v dalších oblastech života, osobních i pracovních. Kurzy se ukázaly jako velmi prospěšné například pro dyslektiky či dysgrafiky. Určité zlepšení pocítili i tzv. „věčně začínající studenti“ cizích jazyků, jimž otevření pravé mozkové hemisféry pomohlo při učení. Kurzy jsou vhodné i pro firmy, které chtějí motivovat své zaměstnance, probudit v nich tvůrčí potenciál a chuť do práce a podobně.
(zem)
Kontakt: tel. 724 583 331, www. ateliermozaika.cz

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375411
DnesDnes165
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4661
Tento měsícTento měsíc2840

Partnerské weby

apartman banner