Pohyb je pro každého člověka nutností. Zbavuje tělo nadbytečných kilogramů, zvyšuje jeho pružnost i odolnost proti nemocem. Jóga je příjemným a prospěšným cvičením, které pomáhá nenásilně a nebolestivě doplnit rezervy v naší pohybové aktivitě. Jógou se mimo jiné zabývá i psycholožka, záhadoložka a astroložka Olga Krumlovská. S jejím svolením vám nabízíme cvičební sestavy z její knihy Jóga podle ročních období. Každý týden tu najdete jednu novou cvičební pozici. Jsme u sestav pro jarní týdny.
19. týden roku
Olga Krumlovská říká:
Rovnováhou získejte pocit jistoty a zdravé sebevědomí.

Tento cvik je důležitou přípravnou pozicí pro závěr jarní sestavy. Postavte se snožmo, ruce spojte za zády. Zhluboka se nadechněte a pak se s dlouhým výdechem pomalu předklánějte, ruce zůstávají spojené za zády a setrvačností se natažené pohybují dopředu až do nejkrajnějšího bodu. V této poloze chvíli setrvejte, zapérujte, zkuste se zvednout na špičky. Pak se zvolna s nádechem narovnejte do původní pozice. Opakujte několikrát denně.
Tato pozice patří mezi náročnější. Pokud ji nezvládnete tak, jak je tomu na obrázku, nevadí, Pokuste se dosáhnout maximální možné krajní polohy. Pozor však, nesmí vás nic bolet, nesmíte se násilím přepínat. Do této pozice se máte dostat plynule, nikoli trhanými pohyby. V této fázi není vhodné jarní sestavu končit, procvičte ji tak, jak vám síly stačí. Příští týden pokračujte další pozicí.
I v tomto případě vám může pomoci kámen. Podstatné je, aby k vám, jak se říká, pasoval, aby na vás působil příjemně a harmonizoval vás. Uchopte jej do ruky a cvik provádějte s ním. Jakmile dosáhnete krajní polohy, zapérujte v ní a chvíli setrvejte. Během této důležité chvíle se snažte vnímat energii, která z kamene přechází do vašich dlaní a pokračuje rukama do krčních obratlů, kde se koncentruje. Můžete ji vnímat jako teplo, jako lehké mravenčení. Energie, teplo nebo brnění budou dále postupovat po páteři, tedy míchou, směrem dolů k pánvi, a také směrem vzhůru, do hlavy. Zejména zde bude působit příznivě a ovlivní činnost mozku. Tento cvik podporuje paměť, myšlení, vybavování si informací. Může podpořit i smyslové orgány - zrak, čich a sluch.
(nam)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450914
DnesDnes11
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden2945
Tento měsícTento měsíc1860

Partnerské weby

apartman banner