Majoránka zahradní se k nám dostala až z Jeruzaléma. Voněkras, tedy majoránka zahradní, je jednoletou kulturní rostlinou. Má větvenou lodyhu, hustě olistěnou, její listy jsou tvaru vejčitého, celokrajné, výrazně žláznaté , tečkované. Kvete v červenci a srpnu. Má nenápadně bílé květy, někdy také růžové, celá rostlina je silně aromatická. V přírodním léčitelství je prastarou léčivkou, kterou Mattioli ve svém herbáři doporučuje při špatném močení, padoucnici, mrtvici, ospalosti, proti křečím, těžkému dechu a všelijakým ucpáním vnitřním.
Nať majoránky obsahuje zejména silici, třísloviny, má silný kafrový zápach a kořeněnou nahořklou chuť. Dává se do sirupů proti kašli, mastí, je velmi účinná proti nadýmání a do koupelí posilujících nervy.
Jak si vyrobit majoránkový olej: Budete potřebovat třicet gramů sušené drcené majoránkové nati. Toto množství naložíte do kvalitního stolního oleje a necháte dva týdny stát za občasného promíchání. Po uplynutí této doby scedíte. Olejem si mažete namožené údy, bolavá záda, při bolestech hlavy čelo. Majoránkový čaj lze popíjet při žaludečních křečích, migréně, bolestech hlavy, nadýmání, pro uklidnění.
(res)
DODATEK
Do Evropy se údajně dostala až z Jeruzaléma za křižáckých výprav a od 16. století se používá jak v kuchyni, tak v domácí lékárně.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375409
DnesDnes163
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4659
Tento měsícTento měsíc2838

Partnerské weby

apartman banner