Nejrozsáhlejší africké ruiny, Velké Zimbabwe, se nacházejí v dnešní Zimbabwe v zalesněné planině obklopené kopci. Město bylo centrem velké obchodní říše Munhumutapa a založili jej kolem roku 350 n. l. Šonové. Objevili jej evropští a arabští kupci, kteří původně hledali biblické město Ofír (z něj královna ze Sáby posílala zlato pro stavbu Šalomounova chrámu).
Podle odhadů žilo ve městě, postaveném v letech 1100 až 1450 n. l., až 15 tisíc lidí. Stavby a vzájemně propojené zdi byly vybudovány jen pomocí kamenů lámaných ze žulových bloků. A to tak zručně, že odolaly přírodním vlivům i zásahům člověka dodnes.
K čemu sloužila velká kuželová věž?
Ruiny tvoří vysoké kamenné ohrady, které podle některých archeologů sloužily k obřadním účelům, k tavení železa a jeho ukládání. Jde však jen o dohady, neboť přesný účel dnes nejsou vědci schopni určit. V údolní části se pak nachází nejpůsobivější rozvalina Velkého Zimbabwe, a to Velká ohrada. Je to masivní zakřivená zeď, více než metr silná, téměř deset metrů vysoká a 244 metrů dlouhá. Vnitřní zdi ohradu rozdělují na úzké průchody a prostory, které snad bývaly obytnými místnostmi. Nejzáhadnějšími prvkem Velké ohrady je devět metrů vysoká kuželovitá věž bez oken a schodiště. Dodnes se vědci dohadují, k čemu mohla sloužit.
Příčiny úpadku jsou opředené tajemstvím
Jednou z největších záhad Velkého Zimbabwe je příčina úpadku tohoto velkolepého města a důvod, proč jej někdy kolem roku 1450 n. l. jeho obyvatelé opustili. Některé teorie tuto skutečnost připisují přelidnění, vyčerpání půdy či dlouhotrvajícímu suchu. V podstatě jde o podobné důvody, které vedly ke zhroucení velkých mayských městských států.
Dílo královny ze Sáby?
Ještě počátkem 20. století nechtěli vědci uvěřit, že by obyvatelé subsaharské Afriky byli schopni postavit tak komplikované město a připisovali jeho vznik portugalským cestovatelům, Arabům, Číňanům (mezi nálezy jsou i úlomky čínského porcelánu), Peršanům či dokonce ztraceným kmenům Izraele.
Německý geolog Carl Mauch dokonce přišel s teorií, že pahorek Velkého Zimbabwe je kopií Šalomounova chrámu a Velkou ohradu nechala postavit sama královna ze Sáby... Odborníci dnes došli k závěru, že Velká ohrada sloužila buď jako královská rezidence, nebo jako náboženské středisko své doby (některé kamenné monolity připomínají oltáře). Je neuvěřitelné, že ani s dnešními technickými možnostmi nejsme schopni rozluštit tajemství Velkého Zimbabwe.
(luv)
Dodatek
Velmi zajímavým nálezem ve Velkém Zimbabwe jsou ptáci vytesaní z mastku, které archeologové postupně objevovali po celém městě. Pozůstatky tohoto úchvatného díla jsou dnes svatyní současného Zimbabwe a ptáček z mastku je národním symbolem. Zdobí dokonce i vlajku Zimbabwe.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371090
DnesDnes340
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden340
Tento měsícTento měsíc25325

Partnerské weby

apartman banner