V podzemí pyramidy Opeřeného hada v Teotihuacanu v Mexiku došlo před dvěma lety k senzačnímu objevu. Do nepřístupných a tudíž neprozkoumaných prostor se protáhl malý výzkumný robot nazvaný Tlaloc II-TC a archeologové jeho prostřednictvím nahlédli do míst, která zůstávala skryta lidskému zraku stovky, ne-li tisíce let. Čekalo je tam obrovské překvapení.
Původní záměr mexických archeologů byl velmi jednoduchý – pomocí robota proniknout úzkým tunelem objeveným v roce 2005 pod pyramidu Opeřeného hada (Quetzalcoatla) a zmapovat tamní podzemní prostory. Archeologové předpokládali, že se bude jednat o jednu komoru, možná pohřební. Během několika měsíců výzkumu však robot objevil a zmapoval tři dosud zcela neznámé podzemní prostory.
Nebyly zlaté
Největší zájem veřejnosti samozřejmě vzbudilo oznámení o nálezu několika set zlatých koulí o průměru 2,5 – 12,5 cm poházených na zemi v jedné z těchto komor. Archeolog Jorge Zavala z mexického Národního institutu antropologie záhy vysvětlil veřejnosti, že koule nejspíš jen vypadají jako zlaté. Zároveň však zdůraznil, že se jedná o zcela unikátní nález, který nemá ve světě obdoby, a že archeologové sami nevědí, co si o tom všem mají myslet. Další výzkumy potvrdily, že zlatavý povrch koulí způsobuje nerost zvaný jarosit, který vzniká oxidací pyritu, nerostu známého jako kočičí zlato. Jarositem byly pokryty také stěny komory, čili i ty kdysi dávno pokrýval pyrit. Koule a stěny musely v době svého vzniku zářit jako zlato. Pokud by samozřejmě existoval světelný zdroj, který by na ně bylo možné namířit. Dnes je podzemí pyramidy ponořeno do naprosté tmy a robot je proto skenoval pomocí infračervených paprsků.
Co to má znamenat?
Archeologové před unikátním nálezem stojí spíše v rozpacích, než aby se s nadšením vrhli na jeho průzkum. V každém případě se dodnes nepodařilo rozšířit vchod do podzemí pyramidy natolik, aby se ke zlatavým koulím dostal nejen robot, ale také lidé. Nevíme proto, kolik koulí, lépe řečeno kulovitých objektů, se v podzemí skrývá. Nevíme, co se skrývá pod jejich povrchem. Opravdu jde jen o pyrit? Co když jsou vyrobeny z několika různých vrstev? Co když jsou duté? Jak byly vyrobeny? Neskrývají nějaké poselství? Jak to, že se našly jen tady, a nikde jinde? A proč byly vyrobeny z pyritu, když, jak známo, středoamerické předkolumbovské civilizace nedostatkem zlata opravdu netrpěly. Snad proto, že pyrit obsahuje železo a má tedy úplně jiné fyzikální vlastnosti než zlato? To všechno jsou otázky, které si archeologové kladou.
Vyrobili je snad mimozemšťané?
Výzkum podzemí pyramidy stále není u konce. Kromě zlatavých koulí robot v podzemních komorách objevil masky zdobené křišťálem a jadeitem a keramiku starou přibližně dva tisíce let. Alespoň podle ní můžeme usuzovat, kdy byly tajemné koule do podzemí uloženy. Vyrobeny však mohly být i o mnoho let dříve a také někým úplně jiným než staviteli pyramidy.
Nelze se divit, že archeologové nad interpretací i dalším výzkumem záhadných koulí z podzemí pyramidy Opeřeného hada váhají. Co když by si museli přiznat, že historie Teotihuacanu, a možná nejen jeho, se odvíjela úplně jinak, než jak si dosud představovali? A možná i s přispěním nějaké jiné civilizace, ať už pozemské nebo mimozemské, o jejíž existenci zatím jen spekulujeme.
(lun)
Jitka Lenková

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379766
DnesDnes667
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2564
Tento měsícTento měsíc7195

Partnerské weby

apartman banner