Květen je měsícem, kdy se příroda probouzí do své síly. Už od 13. století je měsíc květen spojen s lidovými oslavami, ale je také považován za měsíc lásky. Tento měsíc má i další prvenství, jako jediný ze všech měsíců v roce má dvě pojmenování: starší máj (z latinského maius) a mladší květen (podle přírody, která v tuto dobu kvete). Název květen je u nás znám už 200 let, poprvé ho užil jeden z tvůrců novodobé češtiny Josef Jungmann v roce 1805. Proč se vůbec považuje květen za měsíc lásky? Kořeny můžeme hledat v 19. století, v období romantismu. Umělci byli tehdy fascinováni a inspirováni krásou přírody, ale také tajemnem a romantikou dávných věků. Přestože však květen přeje lásce a zamilovaným, traduje se u nás pověra, že uzavřít manželství v tomto měsíci přináší neštěstí. Dokonce se říká: „Svatba v máji, nevěsta na máry.“ Jak je možné, že naši předkové předpovídali květnovým nevěstám tak černý osud? Bylo obvyklé, že žena hned po svatbě otěhotněla – a v tom případě by termín porodu připadal na únor, nejhladovější měsíc v roce, kdy venku ještě zuří krutá zima, ale loňské zásoby jídla se již ztenčují. Tehdy umíralo nejvíce lidí – především těch slabších. Když si k tomu připočteme, že v dávných dobách byl porod – a především první – tak jako tak riskantní záležitostí, vysvětlení se zdá být jasné. Říká se však také: „Po svatbě v květnu odletí láska stejně rychle jako květy z třešní.“
Pravdou je, že v květnu se rodí nejvíce lásek, propadáme zamilovanosti a s růžovými brýlemi se díváme na naše nové protějšky. Jak to ale udělat, abychom byli žádoucí? Na to jsme se zeptali psychoterapeutky PhDr. Zdeňky Šolcové, která v oboru poradenské psychologie pracuje již více než dvacet let.
Máte nějaký návod na to, jak zlepšit svůj život?
Především musí mít člověk rád sám sebe a nezapomínat ani na další pravidla, mezi která patří například dostatek spánku. Přijímat se ale musíme naučit i životní změny, musíme se naučit odpouštět a také plnit svoje sliby. To jsou základní pravidla, kterými se musíme řídit, pokud chceme zlepšit svůj život.
Myslíte si, že květnové lásky mají naději na přežití?
Narážíte zřejmě na staré pověry, které hlásají, že květnové lásky přinášejí smutek. Kdysi možná měly svoje opodstatnění, ale dnes žijeme v moderní době, v době techniky a nových možností. Myslím si, že je úplně jedno, jestli se zamilujete v lednu nebo květnu, protože každá láska může skončit katastrofálně. Ale také naopak – každá může skončit šťastně a bezbolestně. Záleží na tom, jak jsou oni dva zamilovaní jedinci vyzrálí, nakolik si dokáží vážit jeden druhého a zda jsou ochotni něco ze svých ideálů slevit, protože nikdo není úplně dokonalý.
Vztah tedy potřebuje určitou shodu a umění odpouštět?
Každý z nás máme určitou hranici, za kterou nejsme ochotni zajít. Slovo „odpustit“ je zavádějící, protože někdo dokáže odpouštět i opakovanou nevěru, jiný po prvním klopýtnutí partnera už k němu nikdy neobnoví důvěru. Každý si cení sám sebe jinak. Mnohdy ve vztahu, jak se říká, přeteče pohár trpělivosti a stačí k tomu jedna jediná kapka, která je třeba jen úplnou hloupostí, ale pohár se prostě naplnil a ona kapka dala důvod všem potlačovaným emocím, aby přetekly, aby se vytlačily na povrch. Potom ve většině případů dochází k rozchodům. Člověk s člověkem se prostě musí naučit žít. Tedy ano, najít onu shodu, která bude tím nejlepším pro kvalitní vztah. Je to ale hlavně o tom, aby se člověk se svým protějškem nebál hovořit, aby s ním rozebíral problémy, které řešit potřebuje.
A když to z nějakého důvodu nejde?
Potom se většinou člověk uzavře sám do sebe a sžírá se tím, že ho nikdo neposlouchá, nebo se objedná k psychoterapeutovi. Vždycky je lepší ta druhá možnost, protože je to o tom mluvit, mluvit, mluvit. Prostě se vypovídat a najít schůdné řešení. Nevyřeším za nikoho jeho problémy, ty si musí každý vyřešit sám, ale dodám mu odvahu, aby se necítil jako hromádka neštěstí. Vůbec nejlepší variantou je, když jsou ochotni přijít oba partneři, ale to se zase tak často nestává.
Fungují určité zákony přitažlivosti. Myslíte si, že právě v květnu jsou nějak výjimečné?
Ano, trochu jiné jsou. Jsou dravější, nenasytnější. Každý se chce po zimním čase odreagovat, trochu si užít, uvolnit se, ale pokud jeden z dvojice touží hlavně po sexu a ten druhý potřebuje cit a lásku, tak narazí. Právě proto je v květnu i tolik nešťastných lásek. Muži jsou plni touhy po zhlédnutí odhalených ramen, krátkých sukní a většinou je to erotická jiskra, která vyvolá popud seznámit se. Berme ale celý proces lásky jako erotickou hru, je přece čas svádění… Pokud se člověk dokáže uvolnit, tak se i z obyčejné jiskry může stát velký oheň, který bezpečně zahřeje dvě srdeční komory. A to už stojí za to se třeba v květnu nenásilně zamilovat…
(zla)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380933
DnesDnes95
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3731
Tento měsícTento měsíc8362

Partnerské weby

apartman banner