Mezi jeden z nejpodivuhodnějších výtvorů zaniklých civilizací patří mayský městský stát Copán. Města se nacházela na území Mexika, Guatemaly a Hondurasu a po staletí byla skryta v hustém porostu tropického pralesa hluboko v džungli. Teprve rozvoj pěstování tabáku a kukuřice a s tím spojené kácení deštného pralesa odhalilo mnohá z nich, v 19. století také Copán.
Podle historiků pochází první zprávy o existenci Copánu z listu, který v roce 1576 napsal Španěl don Diego García de Palacios svému králi Filipu II. To bylo v době, kdy Španělé zabrali Honduras, ve 20. letech 16. století. Přesto zůstával Copán pro svět neznámý a k jeho objevení přispěli až cestovatelé, kteří v 19. století postupně do těchto míst zavítali. Pozůstatky města popsal podrobněji v roce 1824 Juan Galindo, cestovatel a armádní důstojník, v jehož žilách kolovala španělská, anglická a irská krev. Díky jeho zápisům se o Copán začali zajímat autoři cestopisných knih Američan John Lloyd Stephens a Brit Frederick Catherwood. A tak se Copán objevil v jejich ilustrované knize Příhody na cestách Yucatánem, která vyšla v roce 1842 a oslovila širokou veřejnost.
Kronika copánských vládců
Pravděpodobně největším pokladem Copánu je úchvatné schodiště hieroglyfů, které Mayové postavili někdy v osmém století našeho letopočtu. Ve více než dvou tisících nápisech jsou zachyceny události a život copánských vládců. Od zakladatele města Kinich Yax Kuk Mo (přibližně 426 - 437 n. l.) až po nejslavnějšího třináctého vládce Uxac Lahun Ubac C´auila (přibližně 695 – 738 n. l.), během jehož panování byla dokončena stavba copánské akropole a řada dalších významných památek, jako například Velké náměstí či hřiště.
Hieroglyfy na stélách
Copán je pro současnost a historiky významný především proto, že se zde zachovalo velké množství kamenných stél (sloupů nebo desek) a oltářů s vytesanými hieroglyfickými texty. Mayské hieroglyfy jsou dokonalým obrázkovým i fonetickým textem. Existuje více než 800 znaků, přičemž každý představuje slovo či slabiku. Text i dnes lze tedy přečíst tak, jak byl před stovkami let napsán. Luštění textu bude trvat ještě dlouhou řadu let a pro vědce je výzvou k odhalení mayské kultury a historie.
Hrobka prvního vládce
Archeologický průzkum v takovýchto ojedinělých památkách je vždy náročný, ale výsledky jsou pro poznání historie zaniklých kultur velmi cenné. Na rozdíl od dob minulých se změnily metody odkrývání jednotlivých vrstev staveb, a tak se dnes již neboří novější stavby (aby se archeologové dostali ke starší výstavbě), ale hloubí se tunely. Touto metodou se odkrývá třeba právě copánská akropole. V letech 1996 – 1997 skupina archeologů z Pensylvánské univerzity díky tunelu objevila v akropoli chrámový prostor a v něm hrobky. V jedné z nich se nalézaly kosti muže pokryté rumělkou, jež podle vědců patří prvnímu copánskému vládci. Ve druhé byly ostatky starší ženy, snad manželky.
V hrobkách byly uloženy také bohaté obětní dary, jako například nefritové plastiky či keramika.
Největší záhada Mayů
Ani rozluštění copánských hieroglyfů nepřineslo vědcům odpovědi na největší záhadu mayské civilizace – proč došlo v devátém století našeho letopočtu ke zhroucení vyspělých městských států a jejich vylidnění…
Zatím jsou archeologové přesvědčeni, že důvodem mohly být války mezi městskými státy o zdroj potravy, přelidnění a dlouhodobé období sucha. Třeba právě v copánských hieroglyfech jednou najdeme tu správnou odpověď.
(luv)

Foto: Juan Bendeck

DODATEK: Hřiště v Copánu, jež se nachází mezi akropolí a Velkým náměstím, je nejdokonalejším hřištěm, jaké kdy bylo v mayských městech nalezeno. Ohraničovaly jej sošky hlav papoušků ara, fasády okolních chrámů zdobily postavy boha deště Čaka a dalších božstev. Na severní straně hřiště stojí více než šedesát stél a čtrnáct oltářů. Diváci stáli na stupňovité plošině a odtud sledovali mayskou míčovou hru. O jejích pravidlech toho, bohužel, mnoho nevíme...

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380435
DnesDnes488
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3233
Tento měsícTento měsíc7864

Partnerské weby

apartman banner