Lupénka je chronická zánětlivá porucha imunity, kterou trpí přibližně jedno procento obyvatel Evropské unie, což znamená, že plaková (ložisková) forma lupénky postihuje odhadem

 3,7 milionu Evropanů. U dospělých začíná zpravidla rozsáhlými červenými skvrnami potaženými stříbřitými šupinkami odumřelé kůže. U mladších jedinců mohou být postižené oblasti pokryté shluky menších flíčků slzovitého tvaru. U malého procenta postižených se mohou vytvořit i puchýře naplněné nenakažlivým hnisem. Ať je však vnější podoba jakákoli, stále jde o jednu a tutéž chorobu.
Co lupénku vyvolává? Jde o přemrštěnou imunitní reakci na nebezpečný příznak. Ten může představovat skutečné nebezpečí - například infekce, zranění, operace - ale často jde jen o reakci na stres nebo na léky, a dokonce jen na počasí - výskyt lupénky se s narůstající vzdáleností od rovníku zvyšuje. Imunitní systém se chová, jako by buňky kůže vlastního těla napadly organismus, a čelí nebezpečí nekontrolovaným růstem nových buněk. Tyto nevyvinuté buňky se hromadí jedna na druhé a způsobují začervenání, svědění, pálení a odlupování kůže, jež lupénku provází. Existuje více druhů lupénky a pacienta mohou někdy postihnout souběžně. Plaková je nejrozšířenější – projevuje se začervenalými plošnými skvrnami pokrytými stříbřitě bílými šupinkami buněk odumřelé kůže. Kapkovitá se často projeví v pozdním dětském věku nebo během dospívání - jde o menší a rozptýlenější skvrny, často je způsobí streptokoková infekce. Inverzní tvoří lesklé červené fleky v záhybech kůže. Postulózní tvoří puchýře naplněné infekčním hnisem. Erytrodermická je vzácná, vysoce zánětlivá forma, která může postihnout větší část povrchu těla. Lupénková artritida se objeví přibližně u dvaceti procent pacientů s lupénkou. Ne každému pacientovi s lupénkou se díky nově dostupným lékům celkově a trvale uleví. V současné době se zkouší hned několik léků nové generace, což pacientům přináší jasnou zprávu: máte naději.
Jak si vylepšit kvalitu života jinak než léky? Zjistěte si, co vám nejvíce dráždí pokožku, a tomu se snažte vyhýbat. Buďte aktivní - fyzická aktivita redukuje nebezpečí postižení. Každodenní vlažná lázeň s epsomskou solí, solí z Mrtvého moře nebo s koloidními ovesnými vločkami a použití účinného hydratačního přípravku dokážou místa postižená lupénkou uklidnit. Choďte na sluníčko, ale nepřehánějte to. Vyhýbejte se alkoholu a tabáku. Udržujte si zdravou váhu. Všechna tato doporučení jsou vědecky ověřená.
(ndro)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371085
DnesDnes335
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden335
Tento měsícTento měsíc25320

Partnerské weby

apartman banner