Pohyb je pro každého člověka nutností. Zbavuje tělo nadbytečných kilogramů, zvyšuje jeho pružnost i odolnost proti nemocem. Jóga je příjemným a prospěšným cvičením, které

 pomáhá nenásilně a nebolestivě doplnit rezervy v naší pohybové aktivitě. Jógou se mimo jiné zabývá i psycholožka, záhadoložka a astroložka Olga Krumlovská. S jejím svolením vám nabízíme cvičební sestavy z její knihy Jóga podle ročních období. Každý týden tu najdete jednu novou cvičební pozici. Jsme u sestav pro jarní týdny.
21. týden roku
Olga Krumlovská říká:
Aktivujte činnost mozku.
Na první pohled se to sice nezdá, ale tato pozice je velmi jednoduchá a stabilní. Má stejné účinky jako skutečný stoj na hlavě. Vyjděte z pozice z minulého týdne. Pokud se vám podařilo nohy napnout, pak se snažte drobnými krůčky přiblížit k rukám tak, abyste mohli kolena položit na lokty. Pak už snadno nohy zvednete tak, že přenesete těžiště více na temeno hlavy. Jde o celkem pohodlnou pozici, s rovnováhou byste v ní neměli mít potíže. Touto sestavou začínají náročnější pozice. Pokud jste jógu dosud necvičili nebo nejste jinak sportovně aktivní (např. aerobik, gymnastika), pak se projeví vaše skutečné dispozice, ohebnost a pružnost. Ukáže se, zda jste léta lenošili a jak vám tělo ztuhlo. Nejnáročnější jsou tyto poslední jarní pozice především na schopnost soustředit se a udržet rovnováhu. Pro jen trochu zdatnější jedince by pozice tohoto týdne ještě neměla být žádným oříškem. Vypadá těžší a nebezpečnější, než ve skutečnosti je. Při procvičování této i následujících pozic je důležité naučit se soustředit na jeden bod, netěkat očima, nenechat se ničím rozptylovat. Než začnete s cvičením, je vhodné absolvovat přípravu v podobě relaxace spojené s dýcháním nebo se věnovat činnosti, která vás zklidní. Do svého programu před cvičením můžete zahrnout například akupresuru, muzikoterapii nebo masáž. Dobré je i pohrávat si v rukou s talismanem, korálky z polodrahokamů, růžencem atd. Růžence i korálky z kamene působí příznivě, mají uklidňující účinky, napomáhají soustředění, ovlivňují činnost mozku a také působí na akupresurní body, kterých máme na rukou velmi mnoho.
(nam)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449714
DnesDnes129
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1745
Tento měsícTento měsíc660

Partnerské weby

apartman banner