Milí čtenáři, mnozí z vás si stěžují, že jim v životě cosi chybí. Někomu láska, dalšímu peníze, jiné trápí zdraví. Proč se někomu daří, je spokojený a druhý svou touhu po štěstí a dostatku nenaplní? O tom jsme si povídali s Ing. Tomášem Dominikem Tetíkem, který se zabývá různými terapiemi, masážemi, šamanismem a rituály. Je přesvědčen, že hojnosti lze dosáhnout skrze odpuštění…
Kdy a proč jste začal praktikovat rituály?
S rituály jsem začal v rámci terapií asi před čtyřmi lety. Zaměřoval jsem se na různá témata, ale postupně se ukázaly být aktuálními rituály na hojnost. Lidi to hodně zajímalo, každý má přitom pod pojmem hojnost ukotvenou jinou představu. Může se týkat zdraví, peněz i lásky a mě příjemně překvapilo, že až padesát procent lidí nevidí v hojnosti dům nebo auto, ale láskyplné vztahy.
Proč je odpuštění nezbytné k tomu, abychom dosáhli spokojenosti, tedy hojnosti?
Lidé hledají hojnost, usilují o ni v různých rovinách, ale zapomínají, že je spousta věcí v jejich mysli, které je brzdí, berou jim sílu i životní energii, protože v minulosti neodpouštěli. Ať už sobě, nebo druhým. A projevuje se to i v rámci terapií, lidé řeší potíže se zdravím právě proto, že téma odpuštění nemají zpracované. Začal jsem proto jedince, kteří ke mně přicházeli, cíleně směrovat k tomu, aby mi řekli a aby si ujasnili, s kým mají problém, co je rozčiluje, co nemají rádi. Na toto téma jsem dělal i semináře s názvem Stíny. Výborně to vysvětluje Debbie Ford ve své knize Temná stránka hledačů světla, v níž předkládá zajímavý pohled na ego. Ego nám zabraňuje, abychom se přestali rozčilovat, ať už kvůli něčemu nebo někomu. Vychází to z náhledu, který si o sobě vytváříme, ten nás drží v napětí.
Když tedy dokážeme odpustit, zbavíme se trápení a vše se vyřeší?
Neschopnost odpouštět působí v lidském těle jako jed. Však také mnohé potíže i nemoci souvisejí s negativními emocemi. Má-li někdo například problémy se zády, naznačuje to, že si toho nese moc, nese velkou psychickou zátěž. Potřebuje odpustit sobě, že si toho tolik nabral, i to, že už nechce být tím, kdo vše bez protestů zvládne, odpustit druhým, že mu toho tolik nakládají… V souvislosti s tím je prvořadé odstřihnutí se od minulosti. Minulost je třeba si projít a opustit ji. Je jasné, že když nás něco trápí, musíme to zpracovat, což chce čas.
A co když si neuvědomujeme, že máme nějaké nezpracované téma, že bychom měli sobě nebo někomu jinému cosi odpustit? Mohlo se přece něco přihodit už v dětství a teď vůbec netušíme, proč je nám hojnost odepřena…
Dobrým indikátorem mohou být příbuzní, lidé z rodiny, přátelé - tedy osoby, které nás znají, vědí, jak na určité podněty reagujeme, mohou tušit proč. Jsou schopní nám říci, jak to vnímají, co si myslí. Ale také to nemusejí vidět správně. Je určitě vhodné projít si nějaké techniky, cvičení, třeba od Debbie Ford, o níž už jsem hovořil. Ta má velmi dobrá cvičení, je jich deset a každé trvá určitý čas - čtrnáct dní až měsíc. Pomocí těch cvičení lze účinně pracovat s tématy, která nás rozčilují, ale ne přímo s odpuštěním. Pak nám mnohé rozkryjí a ukážou krizové situace, naše vlastní reakce pod vlivem stresu. Mně osobně pomohly rodinné konstelace. Mohou ukázat člověku i to, co si sám vůbec neuvědomuje. Funguje dobře i určitá forma vyvolání emoční paměti. Mě něco podobného učil jeden Australan - Sedm nástrojů, tak se tato metoda jmenuje a po staletí ji používají šamani. Funguje na obdobném principu jako holotropní dýchání, ale člověk se nedostává do změněného stavu vědomí. Probouzí tělo a hovoří s ním, získává náhled z jiné strany i odpovědi. V tom rozpoložení může pochopit, proč ho někdo jiný vnímá, jak ho vnímá, proč se k němu chová, jak se chová.
S čím mají lidé větší problém - odpustit druhým nebo sobě?
Určitě odpustit sobě. To nám není vlastní, přiznat si chybu a odpustit si ji. Lze si pomoci - nejlépe se nějakou formou dostat do fyzické nepohody, která vede k pohodě. Možná to zní nelogicky, ale jde o to vyčerpat se, uzemnit a přijmout situaci. Indiáni k tomu používají různé stimulační látky - tabák, výtažky z rostlin. Ty člověka zastaví, aby si uvědomil svou smrtelnost, pak je schopný získat nadhled, jít do pravdy a změnit přístup k životu, přijmout za něj odpovědnost, uvědomit si vlastní chyby a odpustit si je….
(zem)
Kontakt: 778 544 566, www.tetik.info, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375410
DnesDnes164
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4660
Tento měsícTento měsíc2839

Partnerské weby

apartman banner