Horární astrologie je technika, která umožňuje dávat konkrétní odpovědi na jednoznačné otázky. V čase a na místě, kde byla otázka buď položena, nebo kde jí bylo porozuměno ze strany astrologa, je zakódována i odpověď.
Měla význam i ekonomický
Pravděpodobně nejvýznamnější anglický astrolog William Lilly, který žil na začátku 17. století, s úspěchem zpracovával horární horoskopy nejen pro osoby fyzické, ale dokonce i pro banky a pojišťovny. Dostal například dotaz, zda se určitá loď s nákladem zboží vrátí, nebo má být vyplaceno pojistné, protože už nedorazí. Tehdy nebyly komunikační možnosti jako nyní, zprávy o tom, co se děje, přicházely s velkým zpožděním. Lilly se podíval do horoskopu a řekl - „Loď se zdržela, opravují ji a vrátí se za určitou dobu.“ A skutečně se loď vrátila a pojišťovna díky informacím, které od Lillyho získala, netratila. Lilly rovněž používal horární astrologii pro svou každodenní potřebu. Byl totiž poněkud podezřívavý, podléhal dojmu, že ho někdo okrádá, a tak se ptal často na své ztracené věci.
Funguje jako navigace
Lidé se odedávna velmi zabývali tím, že chtěli vědět, jak co dopadne. Prostřednictvím horární astrologie hledali předměty, ztracené lidi. Pátrali a upřesňovali. Nyní ovšem horární astrologie odpovídá spíše na otázky ze sféry psychologické, vnitřní. Těžiště se posunulo více do roviny kontaktní, partnerské a psychologické. Zajímáme se v současnosti více o to, jak dopadne nějaké setkání, zkouška, vztahová záležitost, pokládáme otázky typu - „Vrátí se ke mně můj milý?“ Rodiče chtějí vědět, jak jejich děti uspějí při studiu, na jakou školu by je měli dát a podobně. Horární astrologie nás tak může směrovat v našem dalším konání. Prozradí a napoví, co může nastat a jaký to má smysl pro naše další postupování. Není tedy jen záležitostí víry, ale naznačuje nám možnosti v kontextu s tím, zda a v jaké kvalitě jev, který nás zajímá, v budoucnu nastane. Můžeme se dozvědět, kdy se události naplní, a můžeme tak získat i určitou motivaci ke svému dalšímu jednání.
Na čem je založen výklad?
Astrologové mohou podat velmi konkrétní odpovědi na základě dobrého porozumění otázce. Výklad horárního horoskopu je založen na sestavení horoskopu okamžiku. To znamená, že astrolog ve chvíli, kdy porozumí otázce (někteří astrologové používají čas, kdy byla otázka vyslovena, což ale nemusí korespondovat, protože dotaz mohl být položen v dopise či si ho tazatel pro sebe formuloval dříve), sestaví horoskop podle momentálního postavení planet. Zjistí, kde a jak stojí planety, a v horární astrologii jsou nesmírně důležité domy horoskopu.
Horární astrologie zkoumá, v jakém vztahu jsou spolu dva ukazatele. Každý z nich je planeta. První planeta je ukazatelem toho, kdo se ptá - tedy tazatele, druhá planeta je ukazatelem tématu - věci, události, na kterou se ptá. Každé téma - osobu, věc, zvíře, situaci, proces a tak dále - je možné přiřadit jednomu z dvanácti domů horoskopu. Ten pak v horoskopu lehce najdeme a s ním i jeho hrot a vládce. Oba ukazatelé jsou vládci hrotů domů. Co jsou vládci hrotů domů? Každý dům má svůj počátek (hrot) v jednom ze znamení v horoskopu daného okamžiku a tomu znamení vládne planeta. Ta je tedy vládcem hrotu domu. Pro výklad je důležité za prvé identifikovat tazatele. Zpravidla - pokud se ptá tazatel za sebe, zastupuje jej v horoskopu hrot 1. domu, tedy ascendent a planeta mu vládnoucí. A za druhé je třeba identifikovat daný jev, předmět, situaci, o které jde, a přiřadit jednomu z dvanácti domů, s nimiž astrologie pracuje. Tím získáme druhou planetu. Je to ta, jež danému znamení vládne.
Následně se zkoumá v aktuálním horoskopu vzájemné postavení obou planet, symbolicky se tak zjišťuje, v jaké stavu jsou vzájemně obě planety, tedy klient a problém, který chce řešit. V horárních horoskopech v podstatě zjišťujeme kvalitativně i kvantitativně, jak jsou oba dva světy, svět tazatele a svět problému, propojeny a kterak se ovlivňují. I pro každý z obou ukazatelů zvlášť ještě můžeme získat další doplňující informace, protože se každý nachází v nějakém domě, v určitých aspektech. Z toho následně vychází zhodnocení pozice tazatele a situace problému, lze tak poskytnout poměrně komplexní odpověď. A dokonce existuje i převodník, který říká, kdy může být daná otázka vyřešena, lze určit časový horizont.
Příklad dotazu a výkladu
Představme si otázku - „Kde je moje ztracená koza?“ Ptám-li se já, zařadím se do horoskopu pod signaturou ascendentu, tedy hrotu prvního domu. Ten je ve znamení, jemuž vládne určitá planeta. Jedním ze signifikátorů je tedy planeta vládnoucí ascendentu. Pak zbývá zařadit hledanou kozu. Koza by jako středně velké domácí zvíře patřila do domu šestého. Pokud bych byl ale poustevník a žil s kozou na samotě, byla by to moje kamarádka, zařadil bych ji do domu třetího. A jestliže by byla součástí většího stáda, řekněme stohlavého, byla by spíše záležitostí majetku movitého, dostala by se do domu druhého. Toto je třeba rozkódovat. Máme tedy druhou planetu. A nezbývá než vyhodnotit, v jakém vzájemném vztahu jsou obě planety. Odpovědí může tak být jednoznačné ano, jasné ne. A nebo také je výsledek nejasný, nerozhodný, na vážkách. Můžeme se kromě vzájemného vztahu obou planet - signifikátorů -podívat pak ještě na dílčí další ukazatele, z nichž se dozvíme detaily. Například v jakém stavu koza je, či za jakých okolností se ztratila. Můžeme se dozvědět, kde koza je, je-li blízko bydliště, jestli se sama vrátí, nebo se nevrátí vůbec… A je jasné univerzální použití metody. Místo kozy si tak lze představit ztracený předmět, člověka, nebo úplně jiné téma, jež nás zajímá. Ale pozor - je velmi důležitá formulace otázky. Ideální je, aby si ji astrolog nebo tazatel předtím napsali na papír. Otázka by měla být esencí myšlenkových pochodů, jež se v hlavě rodí, měla by být skutečně tím, co nás zajímá. Někoho zajímá kde koza je, jiného zda se najde. A v tom je velký rozdíl. Čím je konkrétnější otázka, tím konkrétnější je i odpověď.
Někdy nelze odpověď získat hned
Stejně jako v životě, i v jeho odrazu v horoskopu nemá vždy položená otázka řešení. Někdy není problém tzv. dostatečně nazrálý, ne vždy je dobré se ptát. V horární astrologii je třeba pracovat s určitou pokorou, nechtít za každou cenu vyreklamovat odpovědi, přistupujme k problematice s odstupem. Pokud tazatel nezíská určitou odpověď, není vhodné se na totéž ptát hned další den. Mezi situací, která je teď, a kýženým stavem řešeného problému je prodleva, cosi se ještě musí stát. A někdy je ten doběh tak zásadní, že může změnit i stávající stav… Musí tedy uběhnout nějaký čas, řídí se to obvykle dle povahy problému. Někdy to může být týden, někdy třeba měsíc. Měsíc se doporučuje například u vztahových záležitostí, protože za tu dobu projde Luna všemi znameními, tedy může nazrát nový pohled na situaci. Ovšem hledáme-li ztracenou věc, v tom případě se lze ptát už po několika dnech.
Ondřej Habr
Kontakt: tel. 604 638 522, e-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427333
DnesDnes441
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2531
Tento měsícTento měsíc22812

Partnerské weby

apartman banner