Hádky, konflikty, občasná krize. Běžný jev v manželství, nevyhnutelná součást soužití dvou lidí. I hádka by ale měla mít svá pravidla, aby vyústila v něco pozitivního.
Prosím, bez slziček
Pokud si myslíte, že nejsilnější zbraní jsou potoky slz, mýlíte se. Sem tam uroněná slzička možná může někdy fungovat ozdravně, ale přívalem pláče svůj protějšek spíš ještě více vytočíte. Když na něj vsadíte pokaždé, když přijde partnerská bouřka, počítejte s tím, že tohle kouzlo se vytratí. Snažte se mít své emoce pod kontrolou a vybrečte se, až budete sama a nikdo vás neuvidí.
Nevytahujte minulost
Často vám docházejí argumenty, a tak s chutí sáhnete po nějakém hříchu, kterého se partner dopustil kdysi dávno? Uznejte, že je to rána pod pás a vraťte se k samotné podstatě hádky. Soustřeďte se na to, jak ji co nejelegantněji vyřešit, a neobviňujte přitom děti, partnerovy rodiče… Vyhněte se i tomu, abyste svůj protějšek srovnávali s panem Dokonalým, což může být váš známý, manželův kolega v práci a podobně.
Jen žádné výhružky!
Ultimáta - kdo by je rád slyšel? Máte sto chutí mu do očí vmést, jaký je to blbec? Jen v duchu si můžete myslet, že u nich v rodině jablko zřejmě nepadlo daleko od stromu. Snažte se emoce maximálně krotit. Když mu pohrozíte, že ještě jednou dojde k podobné situaci, sbalíte děti a už vás nikdy neuvidí, co kdyby vás jednou vzal za slovo a navrhl vám odloučené domácnosti?
Divadlo pro sousedy
Připomíná váš domov občas Itálii? Někdy se jeden z vás uchýlí k tomu, že kuchyní létají talíře, jeden na druhého řvete jako siréna? Hádka ve „stylu Itálie“ je dobrá tak akorát pro sousedy. Možná vypustíte, jak se říká, páru, ale jinak k ničemu nevede. Věřte tomu, že navrch a mnohem větší autoritu získáte tím, že váš hlas bude klidný, pokusíte se argumentovat věcně, nenecháte se zahnat do kouta.
Pozor na věty…
Také vám z úst někdy vyletí věty: „Chovej se jako chlap!, Už nemůžu ty tvoje řeči poslouchat, Když se ti to nelíbí, můžeš jít!“ Raději je nevyslovujte a partnera zbytečně neprovokujte. Jsou důkazem toho, že vám došly argumenty, proto ho chcete shazovat.
Nechte mu prostor
Pozor, aby vaše hádka nesklouzla k nekonečnému monologu. Pokud stojíte o to, abyste se společně dopracovali k nějakému řešení, nechte partnerovi prostor k vyjádření. Vnímejte pozorně každé jeho slovo a nepřerušujte ho, neobracejte oči v sloup, když s něčím nesouhlasíte. Také by se vám nelíbilo, kdyby vám někdo skákal do řeči. Nepochybujte o tom, že tenhle „tah na branku“ zabere. Vaše následná řeč však musí mít hlavu a patu, potřebujete správné protiargumenty.
(se)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373005
DnesDnes434
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2255
Tento měsícTento měsíc434

Partnerské weby

apartman banner