Všeobecně je známo, že se nastávající maminky musejí vyrovnat s velkými hormonálními změnami ve svém těle. Mnohem méně se ale ví, že i muži mohou prožívat v této době větší stresy, nervozitu, únavu i změnu chuti k jídlu, když jejich partnerka čeká dítě. Těmito změnami trpí podle odborníků dokonce až tři čtvrtiny nastávajících nebo novopečených tatínků. Tato zjištění možná někoho překvapí, neboť ještě docela nedávno se nikdo nezajímal o to, co se vůbec děje s hormony u mužů. Nový výzkum, o který se zasloužili lékaři v Kanadě, ale ukazuje, že obdobně jako většina ptáků, hlodavců i primátů, se též muži po hormonální stránce připravují na příchod svého potomka.
U těhotných žen se zvyšuje hladina kortizolu, který je spojen s hladinou hlavního ženského pohlavního hormonu estradiolu a hladinou prolaktinu. Vzniká tak nejen určitá stresová situace, ale právě tak i hormonální reakce v těle, při níž se začíná tvořit mateřské mléko. Ale nejen to. Je totiž známo, že množství těchto hormonů v těle některých živočišných druhů souvisí rovněž s kvalitou mateřské péče, včetně tvoření vazby k nově narozenému potomkovi. Vědci zkoumají, jaké hormonální trendy se objevují rovněž u mužů. Proto bylo vybráno několik desítek párů nastávajících rodičů, kterým byla odebrána krev. Podle toho se také mohlo určit, že u mužů se v době těhotenství jejich partnerky výrazně mění hladina prolaktinu i hlavního mužského hormonu testosteronu. Ve všech případech přitom změny hladiny sledovaného hormonu odrážely podobné změny, i když byly o něco méně dramatické než u nastávajících maminek.
Podle hypotézy, která vychází též z důkazů jiných živočišných druhů, u kterých oba rodiče společně pečují o potomky, mají změny těchto hormonů muže připravit na to, aby se choval otcovsky, až jeho dítě přijde na svět. Na bezprostřední podněty související s příchodem dítěte reagují tedy i otcové. Právě toto zjištění potvrdily rovněž testy, kdy muži i ženy sledovali video s kojící matkou, poslouchali pláč nespokojeného dítěte a drželi panenku zabalenou do povianu, ve kterém bylo krátce předtím zabaleno opravdové nově narozené dítě. Nastávající rodiče tak byli vystaveni vizuálním, hmatovým i čichovým podnětům spojeným s blízkostí dítěte. Z toho pak vědci zjistili, že otcové, stejně jako matky, prožívají prudký pokles kortizolu během tohoto programu. Navíc vyšlo najevo, že čím byli muži narození dítěte blíže, tím více u nich docházelo k poklesu hladiny hormonů. Kromě toho se u mužů, kteří celou půlhodinu drželi panenku, projevilo výrazné snížení hladiny testosteronu.
(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375406
DnesDnes160
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4656
Tento měsícTento měsíc2835

Partnerské weby

apartman banner