Ohromující, unikátní či okouzlující stavby, které spojují části města, ostrovy nebo i státy nás fascinují odjakživa. V minulosti byli jejich stavitelé často podezíráni ze spojenectví s nečistými silami a zakládání podivných tajemných spolků. Není divu, že si dnes ty nejslavnější stavby pro jejich kouzlo vybírají režiséři do záběrů svých filmů. Třeba londýnský most Millenium Bridge objevíte ve filmech o Harry Potterovi. Víte ale třeba, který most zachránil sám Hitler před bombardováním?

Ponte Vecchio
Florencie je proslulá svými nádhernými památkami a jednou z nich je i malebný most Ponte Vecchio. O elegantní stavbu se zasloužil architekt Neri di Fioravante v roce 1345. Ponte Vecchio v překladu znamená Starý most. Název jej měl odlišit od mnohem staršího mostu Ponte alla Carraia z roku 1218, kterému tehdy říkali Ponte Nuovo nebo-li Nový most. Most Ponte Vecchio sloužil nejprve k obchodu s rybami. Později velkovévoda Ferdinando I. nechal rybáře a další obchodníky z mostu vykázat a prostory nově začal pronajímat zlatníkům a klenotníkům. Od té doby je památka známá jako Most zlatníků. Ponte Vecchio úspěšně přečkal všechny zlé časy od povodní přes války, dokonce i samotný Hitler jej uchránil od bombardování.

Millennium Bridge
Millenium Bridge, nebo-li Klátivý most, spojuje břehy řeky Temže v hlavním městě Velké Británie. Soutěž o návrh nové lávky vyhrály nakonec tři společnosti, kterým se podařilo navrhnout čtyři metry široký a 350 metrů dlouhý most. Celková částka za výstavbu Millennium Bridge se vyšplhala na 18,2 milionů liber. Slavnostně byl otevřen po dvou letech stavby 10. června 2000. Po dvou dnech jej ovšem museli uzavřít, jelikož provoz na mostě, vítr a okolní doprava způsobily drobné chvění. Problém byl vyřešen až po instalaci hydraulických tlumičů pro horizontální a vertikální směr. Na znovuotevření si tak lidé museli počkat až do 22. února 2002.

Gateshead Millenium Bridge
Oko hledící směrem k moři, tak se říká mostu Gateshead Millenium. Tato úžasná stavba spojuje Gateshead a Newcastle nad řekou Tyne. Pěší a cyklistická lávka je součástí projektu na obnovu nábřeží řeky. Díky možnosti otáčení lávky až o 40 stupňů pod ní mohou lodě bezpečně projet. Navíc celková doba otáčení trvá necelých pět minut a most se zároveň sám vyčistí, protože se všechny odpadky sesunou do speciálně umístěných košů v podlaze. I když most obsahuje tolik oceli, že by se z něj mohlo vyrobit 64 dvoupatrových doubledeckerů nebo 16 tanků, byla jeho výstavba rozumnou volbou.
Lávku za 22 milionů liber navrhli architekti z Wilkinson Eyre. Sama britská královna a vévoda z Edinburgu jej přijeli slavnostně otevřít 7. května 2002, to už ovšem po mostě téměř dva roky kráčela veřejnost.

Ponte di Rialto
Nádherná čistě renesanční památka se nachází v samém centru Benátek. Pont di Rialto je jedním ze čtyř mostů, které vedou přes Canal Grande a je také nejblíže k náměstí Sv. Marca. V dávných dobách bylo Rialto jméno celého ostrova, na kterém vzniklo malé město. To se časem stalo jedním z hlavních center obchodu v Evropě.
Archeologické nálezy dokládají, že již od dávných dob zde stál pontonový most, který byl ve 13. století nahrazen dřevěným mostem. Po čase se vzhledem k materiálu začal rozpadat, proto Benátská republika rozhodla o postavení nového kamenného mostu, který navrhl proslulý architekt Antonio da Ponte. Zpočátku měli lidé obavy, že se most zřítí, jelikož na 16. století to byla opravdu velkolepá až mystická stavba. Podle některých Benátčanů ji však chrání božští patroni a Ponte di Rialto si tak dodnes zachovává svou krásnou atmosféru.
(luv)
Foto: Shutterstock

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500677
DnesDnes326
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3367
Tento měsícTento měsíc12023

Partnerské weby

apartman banner