Příroda dokáže uzdravovat. Najdeme v ní spoustu bylinek, které dodají nejrůznějším pokrmům neopakovatelnou chuť a vůni. Také kopr považujeme za koření, jež se přidává do nakládaných okurek, dušených jídel, na maso, do konzervované zeleniny. I když považujeme kopr za koření, prokazuje neocenitelnou službu i v alternativní medicíně.
Kopr znali už staří Egypťané, osvědčil se jim při léčení bolestí hlavy. Ve starých herbářích najdeme zmínku o kopru v souvislosti s jeho antiseptickými účinky, léčením kožních onemocnění, se schopností posilovat kosti a svaly. Plod kopru, čili semínko, obsahuje silici, která podobně jako silice koriandrová, fenyklová, anýzová či kmínová účinkuje velmi příznivě při plynatosti. Redukuje hromadění plynů v lidském těle, ulehčuje jejich odcházení. Malé množství plodu kopru v čajových směsích podporuje chuť do jídla.
Lidová medicína si kopr považuje jako bylinku, která uklidňuje žaludek, je dobrým čistícím prostředkem krve, má zvyšovat sekreci mléka u kojících matek. Zahradní kopr působí proti křečím, povzbuzuje tvoření žaludečních šťáv. Jeho semena zmenšují ztuhlost svalů střev, v menším stupni regulují i vyměšování žluči a močového měchýře. Čaj, který si připravíme ze dvou lžic drcených semen a přelijeme čtvrt litrem vařící vody, příznivě ovlivňuje psychiku, je dobrý proti nespavosti. Možná nevíte, že žvýkání semen odstraňuje zápach z úst, ovlivňuje hygienu zubů, posiluje dásně.
(ruch)

DODATEK
Nálev ze semen se užívá při nechutenství. Stejně působí i žvýkání a konzumace čerstvých lístků.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2477233
DnesDnes424
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3574
Tento měsícTento měsíc8863

Partnerské weby

apartman banner