Na oficiálních webových stránkách je zámek Zbiroh označen za zámek zapomenutých záhad. A je to výstižné. Za devět století existence nebyl důkladně prozkoumán. Zámek i městečko pod ním byly v minulém režimu přísně utajovanou zónou. Proč? Na Zbirohu byl totiž obří radiolokátor Tamara, který pro vojska Varšavské smlouvy sledoval pohyby amerických ,,neviditelných“ letadel Stealth. Když prezident Václav Havel krátce po svém zvolení navštívil oficiálně USA, ptali se ho: „Co uděláte s tím zařízením, které sleduje naše letadla?“ Václav Havel a ani jeho doprovod vůbec netušili, o čem je řeč. Tak jim to vysvětlili a během devadesátých let Tamara ze Zbirohu zmizela, čímž byl odstraněn i zřejmý důvod utajení.
Trochu historie
Dnešní zámek vznikl z původního opevněného hradu. První zmínka o něm pochází z roku 1193 a za jeho zakladatele je považován Břetislav ze Zbirohu z rodu Sulislavců. Později ho vlastnili i císaři Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II. Jezdili sem prý na vyhlášené hony. Rudolf II. zde založil oboru, v níž ho řada stromů ještě pamatuje. V roce 1868 František Josef I. prodal zámek pruskému králi železnic Dr. Henry Bethelu Strousbergovi. Ten Zbiroh přestavěl, smísil novorenesanci s novogotikou a velebností nádražních portálů. Na stránkách zámku Zbiroh se píše:
,,Dlouho si ho však neužil – konkurence prý zařídila, aby ho při jedné obchodní cestě do Ruska zavřeli na tak dlouho, než jeho firma zkrachovala. Zámek poté od věřitelů koupili Colloredo-Mansfeldové.“
Jednotky SS na Zbirohu
V letech 1910 až 1928 na Zbirohu tvořil Alfons Mucha. Vzniklo zde 80 procent jeho olejomaleb a kompletní Slovanská epopej. Fráňa Šrámek zde napsal Stříbrný vítr. Muzikanti si jistě vzpomenou na Vačkářovu skladbu Vzpomínka na Zbiroh. A mnozí jiní umělci se zde cítili dobře. Proč se jim tady tak skvěle tvořilo? Někteří lidé se domnívají, že je to způsobeno obrovskou buližníkovou skálou prorostlou polodrahokamy jaspisy, na které zámek stojí. Možná na tom něco je, protože za války Němci objevili, že krystaly jaspisu dokonale odrážejí rádiové vlny a také je mnohonásobně zesilují. Proto jednotky SS vyhnaly ze Zbirohu Colloredo-Mansfeldy a v letech 1943 - 1945 tu byl jejich hlavní štáb. Unikátních vlastností jaspisových zesilovačů využila po válce československá armáda. Na Zbirohu byl nainstalován již zmiňovaný obří radiolokátor Tamara. V restitucích byl zámek vrácen potomkům rodu Colloredo-Mansfeldů, ale ti ho armádě prodali zpět. Zámek dlouho chátral, než ho dostalo zadarmo do vlastnictví město Zbiroh. To v roce 2004 odprodalo zámek firmě Gastro Žofín, jež zahájila nákladnou rekonstrukci.
Proč Němci na Zbirohu zazdívali podzemí?
Jak již bylo řečeno, zámek nebyl nikdy důkladně prozkoumán. Za staletí existence se v něm nashromáždila hustá síť podzemních chodeb a kobek. Mimo jiné v nich byli vězněni čeští vzbouřenci před popravou na Staroměstském náměstí roku 1621. Ale mnoho vstupů Němci během svého působení zazdili až šest metrů silnou vrstvou železobetonu. Zajímavá je i zámecká studna. Je hluboká 163 metrů a je nejhlubší ručně hloubenou studní v Evropě! Němci ji asi v polovině přepažili. Proč asi? Nabízejí se dvě možnosti. Buď chtěli chránit něco, co tam ukryli, nebo proto, aby se podzemím nikdo do zámku nedostal. Vyskytly se i názory, že by na Zbirohu mohla být ukrytá Jantarová komnata. Ale to se zdá nepravděpodobné. V roce 1965 začali studnu prozkoumávat potápěči. Vytáhli jednu dřevěnou bednu se spisy. Pak je odvolali na šumavské Černé jezero a už se nevrátili. Co vytáhli ze studny, není dodnes oficiálně známo, můžeme se jen dohadovat. Na stránkách zámku Zbiroh se píše: ,,Když esesáci zámek opouštěli, naházeli do studny bedny s historickými zbraněmi chráněnými naolejovanými pilinami. Snad je chtěli později vyzvednout a dobře prodat. Na bedny se zbraněmi nasypali hlínu a všelijaký odpad. Teprve na tuto vrstvu svrhli bedny se spisy. Na ně pak hodili čtyři ruční granáty - jejich rukojeti jsme našli. Granáty potrhaly tajné spisy, voda zničila vzácné zbraně. Většina z nich pocházela z napoleonských válek. Jak se voda dostala pod přepážky zhruba 80 metrů nad dnem studny? Vysvětlení je prosté, vojáci sem svedli odpady z nádvoří zámku - kasáren. S tím esesáci nepočítali. Na povrch bylo v průběhu čištění vyzvednuto deset metrů navážky, zbraní a spisů. Co šlo zachránit, to majitelé Zbirohu nechali restaurovat a vystavují v současné expozici. Studna je dnes součástí zámeckého prohlídkového okruhu. Představme si pohled z výšky čtyř Nuselských mostů!''
Zbiroh v současnosti

Zámek Zbiroh byl poprvé ve své historii otevřen pro veřejnost 18. června 2005. Ale v té době byla opravena jen jeho část. Restaurování celého objektu trvalo léta. Zámecká expozice nabízí historii zámku od Přemyslovců po secesi. Spojuje dobové exponáty i zajímavé repliky s hudbou a filmem. Dva salonky jsou věnovány Alfonsi Muchovi - jeden představuje jeho působení jako velmistra zednářské lóže a druhý jako malíře. Velký sál, kde namaloval desítky obrazů, je využíván pro koncerty a jednorázové výstavy, jeho prohlídka korunuje zámecký okruh. Další polovina zámecké instalace předvádí život šlechty v různých historických epochách. Rekonstruovaná kaple po mnoha letech slouží farníkům. Vysvěcena byla 18. května 2005. Pravidelně jednou měsíčně je zde sloužena mše svatá. V kapli je i možnost pořádání svatebních obřadů.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500687
DnesDnes336
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3377
Tento měsícTento měsíc12033

Partnerské weby

apartman banner