V roce 1212 opatřil vládce Svaté říše římské Fridrich II. pečetí jednu důležitou listinu. Českým panovníkům zaručovala nezpochybnitelnou dědičnost královské hodnosti. My se vypravíme za záhadami, které Zlatou bulu sicilskou obestírají.
Král neměl pečeť
Důležitá listina se opatrovala jako oko v hlavě, převážně v Královském korunním archivu pražském. Na čas ji přemístili i na Karlštejn, český hrad svatého grálu. Habsburkové bulu převezli do Vídně, po vzniku Československa se opět vrátila do Prahy. Bulou se původně nazývala zlatá královská pečeť, později i celá listina. A proč sicilská? Nově zvolený král ještě neměl svou pečeť, proto Fridrich II. použil pečeť krále sicilského.
Záhadné území jako dar
Říkalo se, že listina je očarovaná, že světélkuje jako ďábelský úpis. Ve skutečnosti tuto fámu rozšiřovali nepřátelští rebelové, kterým se nelíbil projekt Svaté říše římské a dědičnost českého královského titulu. V roce 1212 Fridrich II. věštil Čechům dobré časy, pečetil hned tři listy najednou.
V prvním (hlavním) se píše o dědičnosti trůnu, ve druhém je zmíněno udělení říšských statků Přemyslu Otakarovi I. Ve třetím listu Vladislavu Jindřichovi věnoval Fridrich II. záhadné území. Jde o jakýsi „Mocran“. Měla to být Morava? Vladislav Jindřich (Přemyslův bratr) byl totiž markrabětem moravským. Nebo šlo o území zvané Mocren či Muckern, které se nacházelo v Německu? Poblíž Altenburgu i dnes najdeme region zvaný Mockern. Jsme na správné stopě? Nebo ne?
Hádanku řeší akademici
Zlatá bula sicilská měla i své předchůdkyně, které se nedochovaly. Králem se stal již Přemyslův praděd Vratislav II., a to v roce 1086. Když zemřel, používal se opět střídmý titul knížecí jako dříve. Spor o tajemném území trvá, ve 20. století se přenesla i mezi akademiky. Je Zlatá bula sicilská tedy opravdu očarovaným dokumentem?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473249
DnesDnes138
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3664
Tento měsícTento měsíc4879

Partnerské weby

apartman banner