Na jaře, v létě nebo na podzim? Které roční období je nejvhodnější pro laserovou operaci očí? „Prakticky kdykoli, protože pro tyto zákroky neexistuje lepší nebo horší období. Lidem, kteří trpí některým druhem alergie, jež je spojená s očními problémy jako svědění, řezání a pálení očí, se však nedoporučuje absolvování zákroku právě v období, kdy mají tyto potíže. Jsou to většinou sezonní alergie na pyly a trávy a podobně,“ říká MUDr. Petr Novák z pražského Refrakčního centra.
Termín operačního zákroku je třeba vybírat i s ohledem na zaměstnání, koníčky či plánovanou dovolenou, neboť měsíc po operaci by pacient neměl navštěvovat veřejné bazény a sauny z důvodu možné infekce. Nedoporučuje se také pobývat v extrémně prašném prostředí, je třeba brát v úvahu nutnou rekonvalescenci.
Ve kterém období života je nejpříhodnější nechat si zkorigovat zrak laserem? Podle informací MUDr. Nováka se refrakční zákroky standardně neprovádějí u pacientů mladších osmnácti let nebo u pacientů, kteří trpí závažným očním onemocněním, jako jsou šedý či zelený zákal, zánětlivá onemocnění oka a nemoci sítnice a zrakového nervu. Dalšími důležitými kritérii jsou i celkový stav pacienta, nemoci, se kterými se léčí a jaké léky užívá. To vše by totiž mohlo hojení rohovky po zákroku zkomplikovat. Všichni pacienti by měli počítat s tím, že po odstranění dioptrické vady budou muset ve věku kolem čtyřiceti až pětačtyřiceti let znovu používat brýle, tentokrát na čtení a práci z blízka. Touto vadou ale budou postiženi i ti, kteří nikdy před tím brýle nepotřebovali. Oko s přibývajícím věkem přirozeně stárne a ztrácí elasticitu čočky a tím i schopnost akomodace, čili zaostření do blízka. Presbyopie čili vetchozrakost vlivem stárnutí tedy není klasickou oční vadou a laserové zákroky ji neřeší.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472272
DnesDnes296
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2687
Tento měsícTento měsíc3902

Partnerské weby

apartman banner