S přibývajícím věkem se prostata zvětšuje a nejpravděpodobněji jde o kombinaci hormonálních vlivů a dědičných předpokladů. Zvětšení a ztvrdnutí prostaty vytváří tlak na močový měchýř s následným nucením na moč a neúplné vyprázdnění měchýře vede k zánětům nebo infekcím močových cest.

Co nám chybí? Prostata je žláza s nejvyšší koncentrací zinku, jenž je po desetiletí doporučován všem mužům pro dobré zdraví prostaty. Tento minerál také zajišťuje správnou funkci reprodukčního systému a posiluje odolnost organismu. Vitamin E pomáhá udržovat zdravou prostatu, působí jako antioxidant a odstraňuje volné radikály, které mohou vyvolat vážné zdravotní potíže.

Dejte si na talíř! Jezte nízkotučnou stravu se spoustou zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnin, ořechů a různých semínek. Výborným a chutným dodavatelem stopového prvku zinku je čočka, která má v kuchyni široké možnosti využití. Jako zázračný lék pro muže po padesátce jsou americkými lékaři doporučována rajčata (syrová i tepelně upravená). Je totiž vědecky prokázáno, že muži, kteří hodně jedí rajčata, trpí méně často problémy s prostatou. Obsažená látka lykopen napomáhá zachování zdraví předstojné žlázy. Pro vysoký obsah cenných látek, včetně zinku, se na potíže s prostatou doporučuje konzumovat hodně pokrmů s cibulí. Zajímavý poznatek přichází ze života národů, které mají ve zvyku konzumovat značná množství dýňových semen (obsahují vysoký podíl zinku), jako jsou Turci, Bulhaři, Ukrajinci a další, u nichž byl zjištěn nejnižší výskyt zvětšené prostaty. Jezte jich dvakrát denně polévkovou lžíci nebo konzumujte olej z dýňových semen.
Mořské ryby obsahují omega-3mastné kyseliny, působící proti nemocem prostaty.

Co na talíř nepatří? Omezte příjem živočišných tuků, tučných mléčných výrobků, nápojů s kofeinem a alkoholu. Vyhýbejte se i pikantním pokrmům, sladkostem a cukru.
(žuk)

DODATEK
Potížemi s prostatou trpí podle odhadů až čtvrtina mužů starších čtyřiceti let. Po šedesátém roce věku je postižena téměř polovina mužů.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473238
DnesDnes127
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3653
Tento měsícTento měsíc4868

Partnerské weby

apartman banner