Ostrov Panarea je nejmenší z Liparských ostrovů - rovněž spící sopka, avšak již jen torzo původního mohutného vulkánu. Následkem obrovského výbuchu asi před 300 tisíci lety došlo k roztržení původní sopky, která poté zmizela v hlubinách. Na mořské hladině zůstaly jen „zbytky“ - současná Panarea a několik malých ostrůvků zformovaných žhavou lávou. Ve starověku nazvali staří Řekové ostrov Euonymos a Římané jej přejmenovali na Panaraion, odtud dnešní název Panarea. V překladu to znamená roztržená. I když je ostrov skutečně maličký (pouhé 3,4 km²), pod hladinou dosahuje jako sopka nevídaných rozměrů. V hloubce 1 300 metrů má rozlohu až 460 m²!
V severní pobřežní části ostrova vychází z pláže i z moře pára a bublají zde fumaroly. Je to zatím jediná vulkanická činnost spící sopky. Na jižní straně na mysu Milazzo bylo roku 1948 objeveno třiadvacet prehistorických kruhových obydlí z doby bronzové. Archeologové datovali původ sídliště do 14. století před Kristem a nalezené exponáty jsou vystaveny v Eolském muzeu na Lipari. Pravděpodobně se jednalo o Eolskou civilizaci a předměty z keramiky pocházejí z mínojské kultury. Dokazují, že Eolové obchodovali i s Krétou. V období 4. - 6. století se stala Panarea oblíbenou zastávkou saracénských a tureckých pirátů. Většina obyvatel proto ostrov opustila.
Ostrov je obklopen několika skalnatými ostrůvky a útesy, které kdysi s Panareou tvořily pravidelný kónický vrchol jediné obrovské sopky. Ten je nyní roztržen, avšak útesy jsou spojeny pod vodou. Moře mezi nimi je vlastně sopečná laguna. Největší z nich je Basiluzzo - ostrov zformovaný lávou do tvaru kupole s příkrými útesy svažujícími se do moře. Je tady jediný chodníček končící na nejvyšším bodě ostrůvku ve výšce 165 metrů. Vedlejší útes trčící z moře je Spinazzola. Tento miniaturní ostrůvek je naprosto nepřístupný. Vyskytuje se tady však druh vzácné palmy, tzv. palmička lilipután. Je nenápadná a vypadá jako maličký keřík vyrůstající doslova z kamení. Kromě liparské Spinazzoly a ostrova Dino na severu Kalábrie neexistuje v Evropě další místo, kde byste ji našli. Další útesy byly pojmenovány podle svého vzhledu - Bílý trn, Černý trn, Mravenci apod. K poslední sopečné aktivitě došlo v lokalitě roku 2002. V moři v hloubce 15 metrů ze skal uniklo množství octanu siřičitého, následkem čehož došlo ke změně barvy moře. Takže u Spinazzoly a v malebné zátoce ostrova Panarea - Cala Junco - lze obdivovat fantastické odstíny modré barvy. Na Panarea žije asi 250 obyvatel, ale v létě se jejich počet zněkolikanásobí. Ostrov je z hlediska turistiky výjimečný, protože se sem hrnou VIP osobnosti ze světa showbyznysu, ekonomiky a finančnictví. Klientela složená z vrstvy bohatých rekreantů izoluje ostrov od ostatních. Své poslední prázdniny před osudnou nehodou zde například trávila i princezna Diana z Walesu se svým přítelem Dodi al Fayedem. Většina ostrovanů bydlí nad pobřežím ve třech vesničkách, které plynule přecházejí jedna v druhou. Uličky jsou úzké, auta se sem nevejdou, takže je tady klid. A navzdory specifické klientele je možné sehnat na ostrově i během sezony cenově přijatelné a příjemné ubytování.
Text a foto: Jana Zapletalová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474941
DnesDnes108
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1282
Tento měsícTento měsíc6571

Partnerské weby

apartman banner