Oskeruše patří mezi nejstarší a nejplodnější ovocné stromy Evropy, rostoucí především ve střední a jihovýchodní Evropě. Nikde nevytvářejí souvislé porosty, vyskytují se roztroušeně. Oskeruše jsou řazeny mezi ohrožené druhy dřevin, v České republice jich roste řádově několik set kusů. V našich podmínkách se opadavé listnaté oskeruše dožívají 300 až 500 let, ale v jižní Evropě i 600 let.
Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica), jak zní celý název, patřil kdysi k posvátným stromům našich předků. Jméno získal zřejmě díky Keltům, neboť latinský název Sorbus je odvozen od keltského sor, což znamená kyselý, trpký.
Plody oskeruší jsou malvice tvarem připomínající hruštičky veliké tři až pět centimetrů. Plodit začínají stromy ve věku 10 až 20 let. Plody s nechávají opadat a sbírají se od začátku září do poloviny října. Lze je sušit, zavařovat, vyrábějí se z nich marmelády, šťávy nebo mošty, likéry a pálenky. Po opadnutí se ale nejdříve nechávají několik dní odležet, zhniličkovatět, teprve pak se konzumují nebo dále zpracovávají. Plody mají léčivé účinky, znali je prý už staří Římané. Lze je využít při střevních potížích (sušené ovoce se používá jako statikum, syrové naopak jako projímadlo), při revmatismu nebo proti horečkám. Léčivá tinktura z pupenů je doporučována na na křečové žíly. Pálenkou - osklerušovicí - smíchanou s medem naši předci s úspěchem kurýrovali nachlazení. Za časů c. k. Rakousko-Uherska a později za první republiky považovali i věhlasní lékaři oskerušovici za elixír pro vnitřnosti a zažívání.
Dřevo jeřábu oskeruše je pevné a barevné, patří k nejtvrdším v Evropě. Vyráběly se z něj nábytek i nástroje (nejen hudební, ale např. i lisy na víno).
Největší oskeruše u nás (a jak se uvádí, patří k největším v Evropě) roste na Moravě pod kopcem Žerotín, asi tři kilometry od Strážnice. Říká se jí Adamcova oskeruše a její míry jsou skutečně úctyhodné. Však posuďte sami. Obvod kmene činí 458 cm, stáří se odhaduje na 500 let. Dosahuje výšky 11 metrů a koruna se rozkládá do šířky 18 metrů.
V posledních letech lze říci, že oskeruše zažívají jakousi renesanci. V Tvarožné Lhotě na Moravě je každoročně na jaře pořádán svátek oskeruší a na podzim oskerušobraní, oskeruše tu navíc již mají, aby neupadly v zapomnění, i své muzeum a naučnou stezku.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472951
DnesDnes356
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3366
Tento měsícTento měsíc4581

Partnerské weby

apartman banner