Berlínský lékař Hans Otto celý život zkoumal rozdíl mezi jarními a podzimními dětmi. Přitom došel k překvapivým výsledkům. Vše záleží na Slunci. Je prý rozdíl, jste-li narozeni po 22. prosinci, kdy Slunce po zimním slunovratu dosáhne největší odchylky od rovníku a začíná se vracet, kdy jsou dny stále delší, jasnější a teplejší nebo zda jste narozeni po 22. červnu, letním slunovratu, kdy dne ubývá a Slunce sestupuje do tmy a zimy. Podle toho se také dělíte na děti jarní a děti podzimní. Tento důležitý rozdíl má velký vliv na váš charakter a temperament. Lékař Hans Otto spolupracoval 40 let se statistikem Karlem Freudenbergerem a vyhodnotili asi 1,2 milionu dat narození. Zjistil, že ti, co se narodili po zimním slunovratu, vykazují zásadně jiné povahové rysy než děti, které přišly na svět, kdy se slunce vzdaluje.
Jarní děti: Vyvíjejí se v průměru rychleji než podzimní děti, jsou pohyblivější, rychlejší, obratnější. Jarní děti jsou optimistické, podnikavé, neposedné, plné fantazie, nápadů a neustále hledají něco nového. Také mají více pochopení pro humor.
Podzimní děti: I když jim chybí hravá vynalézavost jarních dětí, přece jsou to ony, kdo svojí silou, vytrvalostí a organizačními schopnostmi nakonec věc dovedou do konce. Podzimní děti je vždy nutno brát vážně. Maličkosti opomíjejí. Jednají velkoryse a také se tak chovají. Když už se do něčeho pustí, mělo by to být něco významného. Lidé, kteří trvají na svém, jsou většinou lidé podzimu. Lidé silní, zemití a vážení, patří k dětem podzimu. Mezi nimi je třeba hledat bojovníky a vítěze. Vojevůdce a ty, kteří řídí bitvy. V době po jarním slunovratu se narodili hrdinové jako Alexandr Veliký, Valdštejn či Napoleon Bonaparte. Jarní děti jsou Mozartové, podzimní Beethovenové.
Kdo by při tom myslel na astrologii, není - podle doktora Otty - na správné stopě.
Doktor Otto byl přesvědčen, že mezi jarními a podzimními dětmi jsou sice rozdíly, ale nedají se vyvodit z pohybu hvězd. Pro něho jsou to věci nevysvětlené, ne-li nevysvětlitelné.
Už Goethe to věděl
Zajímavé je, že už Goethe, který neměl nic společného s medicínou a jistě si nevedl žádnou statistiku, napsal: „Může být, že cosi v člověku, co je na něm sympatické a skrytě léčivé, je vázáno na roční období, v němž spatřil světlo světa.“
Doktor Otto se dostal k tomuto tématu, když koncem druhé světové války pracoval v Kyjevě jako táborový lékař. Měl na starosti většinou maďarské zajatce. Nedokázal si složitá maďarská jména zapamatovat a napsal si proto do seznamu data jejich narození. „Když muži odešli do práce, měl jsem dost času, a tak jsem se probíral svými seznamy a napadlo mne, že lidé narození po zimním slunovratu jsou silnější, odolnější, méně trpí nedostatečnou výživou než jejich podzimní kolegové.“ To ho překvapilo. Po propuštění se Dr. Otto usadil ve východním Berlíně jako lékař a ve volných chvílích dále sledoval svoji statistiku. Později si vzal k ruce i pomocníka. Při svých výzkumech objevil ještě jednu věc. Kdo chce mít šťastné manželství, měl by si vzít svůj opak. Jarní děti dítě podzimní a naopak. Sám jako dítě jarní si vzal manželku podzimní a jeho dvě děti se také narodily po jarním slunovratu. A snad se díky tomu stalo i to, že žádné z nich nemělo chuť objevovat nové a pokračovat v jeho práci. Syn se stal technologem a dcera rehabilitační sestrou.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475381
DnesDnes548
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1722
Tento měsícTento měsíc7011

Partnerské weby

apartman banner