Dožít se stovky není v dnešní době zase až tak něco výjimečného, délka života se stále prodlužuje. Ze statistik jasně vyplývá, že ženy, na rozdíl od mužů, žijí déle. Proč tomu tak je, na to vědci stále hledají odpověď. Připomeňme alespoň některé z prokazatelných důvodů:
Může za to genetika?
Mnozí lidé věří, že když se jejich předci dožili vysokého věku, mohou rovněž počítat s dlouhověkostí. Jak naznačují mnohé výzkumy, geny ženám opravdu přejí. Jsou významnou složkou toho, jak bude člověk žít, ale klíčovou roli nutno připisovat celkovému životnímu stylu.
Lepší životospráva
Ženy se mnohem více starají o to, co si dávají na talíř. Nesprávné stravování nesporně vede k mnoha chorobám a zkracuje život. U mužů vlivem nezdravého jídelníčku stoupá hmotnost a tuk se nejčastěji hromadí na břiše. Velký objem tuku v břišní dutině zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou, dnou, infarktem myokardu, vysokého krevního tlaku.
Prevence je důležitá
Statistika hovoří jasně. Muži kouří jako diví, mají bohatší zkušenosti s alkoholem, také trpí nebezpečnějšími a těžko léčitelnými typy nádorů. Obecně o své zdraví moc nedbají a řadě zdravotních problémů by mohli předcházet včasnou návštěvou lékaře a pravidelnou péčí o své zdraví. Důležité je po padesátém roce věku chodit na preventivní prohlídky, hlídat si hladinu krevního cukru, cholesterol, krevní tlak, naučit se zbytečně nestresovat a více odpočívat.
Ach, ten stres!
Hektický způsob života se podepisuje jak na psychice žen, tak mužů. I když má krásnější polovina lidstva víc povinností souvisejících s chodem domácnosti, výchovou dětí, dokáže stres lépe odbourávat. Ženy nemají problém popovídat si o svých trápeních s kamarádkou, kolegyní v zaměstnání, partnerem, sousedkou. Muži se vnitřně užírají, nedokážou svou úzkost ventilovat. Mnozí svoje problémy a starosti spojují s obrazem neúspěchu v očích jiných, a proto se o nich bojí otevřeně hovořit.
Optimismem k delšímu životu
Jak dokládají mnohé studie, optimismus, pozitivní myšlení jsou spolehlivým předpokladem dlouhověkosti. Naopak negativní emoce - závist, zlost, vztek, nenávist - život zkracují. Ženy se umí těšit z maličkostí, pohoda, dobrá nálada, mazlení, příjemné dotyky ovlivňují chemii těla, zvyšují vylučování hormonů dobré nálady. Optimističtí lidé méně marodí, zřídka se jim přihodí nějaký úraz, vyhnou se jim zbytečné konflikty. I to přispívá k jejich dobrému zdraví.
Láska - spolehlivý recept
Láska, přátelství, dobré mezilidské vztahy, společenský život - to je nejlepší cesta k tomu, jak se dožít stovky. Osamělost, izolace se řadí k negativním faktorům, jako třeba hlad nebo žízeň, které prokazatelně život zkracují. Jak vědci zjistili, lidé, kteří nemají dobré vztahy s rodinou, žijí osaměle, postrádají kamarády, umírají mnohem častěji dříve na srdeční choroby. Samota má stejně vražedné účinky jako zvýšený cholesterol nebo kouření.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475397
DnesDnes564
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1738
Tento měsícTento měsíc7027

Partnerské weby

apartman banner