Udržet si dobré zdraví očí co nejdéle znamená chránit je před sluncem a škodlivým UV zářením. Ochranné brýle patří do letní výbavy stejně jako pohodlné sandálky, slušivé plavky nebo oblečení z prodyšných materiálů, které dobře sají pot. Sluneční brýle by měly být v prvé řadě funkční, rozhodně se nevyplatí na nich šetřit.
Z tržiště raději ne
Brýle pořizujeme nejlépe v optice nebo v prověřeném obchodě. Jen tak budeme mít záruku nejvyšší kvality, jistotu, že brýle skutečně obsahují účinný filtr proti škodlivým slunečním paprskům. Lacinější druhy z neodborných zdrojů chrání před paprsky jen z třiceti a méně procent.
Podle čeho poznáme kvalitu?
Nejdůležitějším parametrem je u brýlí jejich procentuální rozpětí propustnosti viditelného světla. Podle něho se dělí brýle do čtyř skupin. Jednička propouští čtyřicet až osmdesát procent viditelného světla, je spíš ochranou před prachem než sluncem. K běžnému nošení ve městě si vystačíme s dvojkou. Trojku doporučují odborníci při řízení auta nebo na výlety do přírody. Čtyřka by neměla chybět v zavazadle, když jedeme k moři nebo do vysokohorského prostředí.
Na velikosti záleží
Brýle jsou samozřejmě módním doplňkem, a tak by měly slušet. Ne však na úkor zdraví. Musí perfektně sedět - netlačit na nos ani na spánky. Platí, že čím větší, tím lepší. Brýle by měly lemovat vrchní část tváře, dobře k obličeji přiléhat, aby paprsky nemohly pronikat shora ani z bočních stran.
Co se nosí?
Kdo si potrpí na klasiku, jistě sáhne po bílých rámečcích, které jsou pro letošní sezonu velkým hitem. Velkolepý návrat slaví také brýle šedesátých a sedmdesátých let - ve stylu hippies. Podtrhnout svoji image můžeme masivními rámečky a skly, stejně jako nápaditými geometrickými tvary nebo sportovně-elegantním vzhledem tzv. pilotek, které nikdy nevyjdou z módy.
Aby dlouho sloužily
Co můžeme udělat pro co nejdelší životnost? Brýle nikdy nenecháváme vystavené na přímém slunci - například na palubní desce auta, nepokládáme je na tvrdou plochu přední stranou - tedy skly. Nečistíme je nasucho, ale saponátovým přípravkem, speciálním hadříkem, použít můžeme papírový kapesník. Jestliže brýle nepoužíváme, patří do pevného pouzdra, čímž zamezíme jejich případnému pádu, poškození, poškrábání.
(mav)

RADA SPIRITU
Víte, že ochranu očí před škodlivým UV zářením můžete podpořit pravidelnou konzumací špenátu, mrkve či brokolice?

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474942
DnesDnes109
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1283
Tento měsícTento měsíc6572

Partnerské weby

apartman banner