Paní Helenu V. z Jindřichova Hradce zajímá: „Můžete napsat něco o magii zrcadel? Někde jsem slyšela, že věštecká zrcadla se vyrábějí speciálními technikami, ale že nebezpečná mohou být někdy i zrcadla obyčejná…“
První primitivní zrcadla vyráběli naši předci z kovů - např. mědi a stříbra, šlo tedy o práci kovářů. Měděná zrcadla byla nalezena již v egyptských hrobech pocházejících z let 2900 až 2800 před naším letopočtem. Až o několik tisíc let později se výroba zrcadel přenesla do rukou sklářů, kteří pokrývali sklo olovem, což zajistilo vyostření obrazu. V 16. století našeho letopočtu pak mistři z italských Benátek začali nanášet na sklo tenkou vrstvu stříbra a zrodila se světoznámá vzácná benátská zrcadla, jež si mohli dovolit pořídit jen šlechtici a velmi zámožní lidé. Tolik asi k historii zrcadel. O jejich významu v magii jsme si popovídali s Laurou, která patří mezi čarodějky, jež se zrcadly pracují i v současné době.
V jakých případech, k čemu lze zrcadlo v magii použít?
Zrcadlo je portál spojující svět živých a mrtvých. Už sibiřští šamani hledali v obrazech na dně měděných pánví duše a duchy mrtvých a třeba řecký filozof Platón tvrdil, že zrcadla zachycují nejen věci, ale i duše. Prostřednictvím zrcadel se navazují kontakty se záhrobím, stejně tak se zjišťují události časů budoucích. Ohlédneme-li se do historie, římští věštci kdysi používali malá ruční zrcátka. Nejdřív je ponořili do vody a po jejich vytažení sledovali odraz. Pokud byl normální, nemocný člověk se uzdravil. Když odraz ztratil tvar, avizovalo to jeho smrt. Ze zrcadel se ale samozřejmě předpovídalo mnohem víc než jen zdravotní stav. Otáčela se třeba ke slunci a osud se vykládal z tajemných obrazců, které stvořila hra světel a stínů na jejich hladkém povrchu.
Jak věštecká zrcadla vypadala?
V průběhu časů se to měnilo. Peršané a Číňané používali zrcadla z kovu, Japonci z hlazeného nefritu, Egypťané z mědi (za jejich předobraz sloužil slunečný kotouč), Řekům k tomuto účelu sloužily leštěné bronzové desky. Ještě středověcí mágové používali hojně cínová nebo měděná zrcadla. Mívala tvar kruhovitý nebo elipsovitý. Každopádně se věštecká zrcadla vyráběla přesně stanovenými postupy za konkrétních astrologických konstelací a za pomoci rituálních obřadů, opatřovala se magickým nábojem. Němečtí mágové vymysleli a používali naprosto speciální zrcadla. Ta byla vytvořena ze ze sedmi dílů tří různých zrcadel. První zrcadlo podávalo zprávy obecné, druhé hovořilo o stavu zdravotním a třetí mělo odtajnit to, co zůstávalo našim smyslům běžně skryto. Hebrejští kabalisté měli pro změnu věšteckých zrcadel hned sedm, každé zhotovené z jiného kovu, odpovídající ročnímu období a planetárním vlivům...
Lze jmenovat nějaké slavné mágy, kteří se zrcadly pracovali?
Ale jistě. A mnozí z nich vynalezli rovněž svá vlastní věštecká zrcadla i metody práce s nimi, a tak vzniklo například zrcadlo Cagliostrovo (to byl tajemný hrabě - okultista), Swedenborgovo (to byl švédský filozof a vizionář), zrcadlo barona du Poteta (šlo o francouzského magnetizéra). A nelze nezmínit ani jejich předchůdce ze 16. století - britského astrologa, matematika, mága a kabalistu Johna Dee (1527-1608). O něm je známo, že vlastnil zrcadlo z černého obsidiánu, jenž vzniká tuhnutím sopečného magmatu. John Dee prostřednictvím tohoto „kamene zjevení“ údajně komunikoval s anděly.
Může být práce s magickým zrcadlem nebezpečná?
Rozhodně to není hra, zrcadlová magie nepatří do rukou nezkušených lidí. Experimenty s ní bych nedoporučila zejména senzitivnějším a psychicky labilním jedincům. V jejich případě jde doslova o hazard se zdravím - jak duševním, tak fyzickým. Skutečně tak totiž můžete nahlédnout do jiných dimenzí a můžete do nich i astrálně vycestovat. Jenže návrat pak nemusí být ve vašich silách. Zrcadlová magie je nebezpečná i v tom, že si k sobě můžete z jiného světa přitáhnout věci, entity, které se vás chytí a parazitují na vašem emočním či mentálním těle, na vaší duši. Magická zrcadla, pokud se s nimi právě nepracuje, se zavírají do zvláštních skříněk, neboť jsou to zloději energie.
A co obyčejné zrcadlo?
Nauka feng shui varuje, aby lidé neumísťovali zrcadla naproti vchodovým dveřím, aby je nedávali do ložnic. A má pravdu. Se zrcadlem v místnosti se dobře nevyspíte, mohou vás trápit noční můry. Někteří odborníci doporučují k zrcadlům pokládat křišťál, který funguje jako určitá ochrana. Zrcadla mohou být skutečně nevyzpytatelná, a čím jsou starší, tím jsou leckdy horší. Znám případ, kdy jedna paní podědila nádherné zrcadlo, byl to cenný historický kousek se skvostně zdobeným rámem. Těžko říci, kdo ho kdysi vlastnil a co se kolem něj dělo. Paní ho zavěsila s velkou slávou za účasti a obdivu přátel na stěnu v obývacím pokoji ve svém bytě. Jenže od té doby se rodině nedařilo, dokud ho na mou radu nedala pryč. Zrcadla během své existence pohltí energii různých lidí, mohou jimi procházet destruktivní bytosti. Pak je jejich energie negativní, mohou ve vás vyvolat hrůzné vidiny a zážitky.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500718
DnesDnes367
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3408
Tento měsícTento měsíc12064

Partnerské weby

apartman banner