V nedávné době americkou veřejnost vzrušilo tvrzení jistého politika, že USA vyprodávají své zlaté rezervy do Číny a dalších zemí. V legendární pevnosti Fort Knox, která je střeží, prý již mnoho zlatých cihel nezbývá.
Fámu způsobil údajně „zaručený“ objev cihel s americkými identifikačními znaky přímo v Číně. „Je to nesmysl,“ tvrdily tehdy úřady obou zemí. Ale víte, že podobně střežená skalní superpevnost existuje i v Evropě? Nazývá se Swiss Fort Knox, protože se nachází ve Švýcarsku. Té americké s e i trochu podobá.
V podzemním komplexu s neuvěřitelně propracovanou a dokonalou ochranou jsou uložena data bank, vládních institucí, velkých i malých firem z celého světa. Mick Jagger, leader legendární kapely Rolling Stones, kdysi řekl, že třetí světovou válku přežijí jen štíři a jeho dvorní kytarista Keith Richards. „A také náš Swiss Fort Knox,“ dodávají s úsměvem Švýcaři. Aby ne, zvenku tato pevnost vypadá jako nějaké dělostřelecké hnízdo ze II. světové války, opuštěné a chátrající. Opak je však pravdou.
Uvnitř alpských velehor najdeme plně automatizovaný komplex. Má víceúrovňové šifrování dat, která jsou běžným smrtelníkům nepřístupna, hackeři prý nemají sebemenší šanci ochranu prolomit. Dokonce i personál má k datům přístup jen v zašifrované podobě. Na nějaké digitální stopy také zapomeňte, žádné nezanechávají. V případě globální katastrofy či světové války může Swiss Fort Knox fungovat dál ještě řadu let.
K dokonalosti je dovedeno i zázemí: k dispozici je ubytovací středisko, zásobárny potravin, vody, léků, zdravotnická služba, malá nemocnice, letiště, ventilace i pomocné generátory. Každý návštěvník prochází přísnou kontrolou, kterých je několik desítek. Bez doprovodu strážců a dohledu kamer se nikam nedostanete. Swiss Fort Knox odolá všem typům bomb, včetně elektromagnetické, teroristé jsou bez šance.
A kde přesně se tento unikátní podzemní komplex nachází? Přece ve Švýcarsku, to jsme si již řekli…
(nov)
Foto: Swiss Fort Knox

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472284
DnesDnes308
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2699
Tento měsícTento měsíc3914

Partnerské weby

apartman banner