V devátém až patnáctém století postavilo několik vládců kambodžské khmerské říše svá sídelní města na místě zvaném Angkor. Mezi lesy a rýžovými poli bylo rozeseto více než tisíc velkolepých kamenných chrámů. Nejúžasnějším z nich je Angkor Wat (wat je khmerský výraz pro chrám), největší samostatně stojící sakrální památka na světě.
Chrám byl postaven v první polovině 12. století za panování Suryavarmana II. a je zasvěcen hinduistickému bohu Višnuovi. Pětice chrámových věží (čtyři v rozích a jedna uprostřed) symbolizuje pět vrcholků svaté hory, obvodové zdi a příkop horské hřebeny a kosmický oceán.

Věže ve tvaru poupat
Angkor Wat obklopuje příkop široký 190 metrů, třicetimetrový pás země a čtyři a půl metru vysoká obvodová zeď. Celková délka příkopu a zdi činí pět a půl kilometru. Hlavní chrám a světské budovy, ke kterým patří obytné domy a královský palác, se nacházejí na území o výměře 82 ha.
Výjimečným činí Angor Wat architektonická harmonie a proporčnost, velké množství dekorativních detailů (věže ve tvaru poupat apod.) či obrovské množství postav na basreliéfech, které byly původně pozlacené. Naštěstí zůstala až dodnes nedotčena i značná část lineárních kamenných reliéfů, jež patří k nejnádhernějším na světě.

Chrám byl vlastně hrobkou
Na rozlehlé terase porostlé palmami a mangovníky stojí vlastní chrám, jenž tvoří tři pravoúhlé galerie, z nichž každá je o stupeň vyšší než ta předchozí. Na rozdíl od většiny khmerských chrámů je Angkor Wat orientován na západ, nikoli na východ. Podle archeologů a historiků tato skutečnost naznačuje, že Suryavarman II. měl původně v plánu užívat chrám jako hrobku a pomník. Při hinduistických pohřbech totiž rituály probíhají obráceně.
Basreliéfy na vnitřních stěnách galerií zobrazují scény z hinduistických eposů Rámájana a Mahábhárata a také události z dob Suryavarmanova panování. Například na jižní galerii se nachází úchvatný reliéfový popis dvaatřiceti pekel a sedmatřiceti nebes hinduistické mytologie.

Dokumentaci pořídil raketoplán
Na archeologických výzkumech Angkoru se podílejí vědci z celého světa. Například v roce 2000 americký raketoplán pořídil vyčerpávající snímky celého komplexu pro týmy z univerzity v Sydney a z ASPARy, což je kambodžská agentura spravující Angkor.
Zrestaurování severní knihovny pro změnu zajistil před deseti lety japonský tým odborníků. Problémem však pro všechny vědce je, že veškeré práce komplikuje na 150 obrovských stromů, které svými kořeny narušují základy a uvolňují kameny staveb.
(luv)

DODATEK
- Patrně nejslavnější angkorský reliéf nese název Stloukání moře mléka. Zobrazuje hinduistický mýtus, podle něhož bohové i démoni společně stloukají prvotní oceán, aby vytvořili elixír nesmrtelnosti – amritu.
- Angkor Vat se stal jednou z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit na světě. Podle odhadů tuto památku mezi lety 2004 − 2005 navštívilo více než 1,2 milionu turistů, což je polovina všech, kteří Kambodžu navštívili. Cestovní ruch pro Angkor Vat představuje též dodatečný zdroj příjmů, i přesto je většina záchranných prací sponzorována zahraničními organizacemi spíše než kambodžskou vládou.
- Je na seznamu UNESCO

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472274
DnesDnes298
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2689
Tento měsícTento měsíc3904

Partnerské weby

apartman banner