Největšími pěstiteli, kteří vyrábějí v současné době téměř 90 % světové produkce palmového oleje, jsou Malajsie a Indonésie. V Indonésii funguje od roku 2007 ochranářský projekt s názvem Pesisir Balikpapan a jeho vědecký pracovník Stanislav Lhota pobývá vždy několik měsíců na Borneu, odkud posílá pravidelné zprávy o tom, co se v oblasti Balikpapanského zálivu děje. Díky tomuto českému projektu má veřejnost možnost seznamovat se s problematikou používání palmového oleje již řadu let.
„V posledních letech nastal obrovský boom plantáží palmy olejné, které se zakládají na místě vykáceného tropického pralesa. Tím samozřejmě trpí nejen příroda a zvířata, ale i domorodí obyvatelé, kteří přicházejí o možnost tradičního způsobu života,“ říká Stanislav Lhota.
Zapojit se může každý
Lze bez nadsázky říci, že problematika palmového oleje se dotýká nás všech, protože v obchodech najdeme přes 50 % výrobků, které palmový olej obsahují. Jsou to sušenky, zmrzlina, chipsy, margaríny, bujóny, polévky, hranolky... Ale je i v kosmetice, drogerii, krmení pro zvířata a řadě dalších.
„Jejich nákupem každý z nás přispívá k devastaci přírody na místě vzdáleném téměř 10 000 km! Na místě tropických pralesů vznikají monokultury palmy olejné, takže mizí přirozené prostředí vzácných druhů zvířat, jako jsou orangutani, tygři, nosorožci, ale i další méně známé druhy. Z toho důvodu klesají ve volné přírodě početní stavy zvířat, třeba u orangutanů bornejských se uvádí roční úbytek 3 000 – 5 000 jedinců, přičemž řada z nich je zabita přímo pracovníky plantáží, protože z nedostatku potravy ničí mladé rostliny palmy olejné,“ vysvětluje tisková mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.
Komu není osud zvířat lhostejný, měl by si proto začít při nákupu kontrolovat na etiketě, jaké výrobky kupuje. Od poloviny prosince 2014 je to mnohem jednodušší, protože díky nařízení EU byl nahrazen nic neříkající název „rostlinný olej“ a označování konkrétního druhu tuku či oleje je povinné.
(luv)
Foto: Zoo Ústí n. L.
DODATEK
Zoologická zahrada Ústí nad Labem chová řadu zvířat, kterých se tato problematika týká. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří Ňuňákovi, rodinka orangutanů bornejských, dále medvědi malajští, giboni, zoborožci, tygr malajský a mnoho dalších. Svým chováním můžeme ovlivnit budoucnost jejich příbuzných, kteří dosud v přírodě žijí. Stala se také oficiálním členem Koalice proti palmovému oleji jako vůbec první zoologická zahrada v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474942
DnesDnes109
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1283
Tento měsícTento měsíc6572

Partnerské weby

apartman banner