Již devadesát let uplynulo letos od smrti Rudolfa Steinera. Tento vynikající pedagog, myslitel a mystik (a také trochu podivín) byl střídavě obdivován a zatracován. Jeho život (186l - 1925) byl poznamenán četnými úspěchy i prohrami.
Roku 1913 založil na německém území Antropozofické hnutí. Spolek se zabýval člověkem, jeho vztahem k Zemi, vesmíru a přírodě.Neopomenuto zůstalo i bádání „vnitřního já“, zpytování duševního nitra. Tento souhrn moudrostí byl shromážděn díky údajným Steinerovým jasnovidným schopnostem. „Mám přístup k univerzální paměti celého lidstva," tvrdil. Vysvětloval to na příkladu svých mimořádných schopností. Údajně mu umožňovaly číst ve známé „knize života“, kde je zaznamenána kompletní historie planety, přírody, lidstva a vesmíru v jakémsi „duchovním computeru“. Podle Steinera má do této knihy či paměti přístup jen omezená řada zasvěcenců v každé určité etapě lidské existence. On sám prý tyto dovednosti nabyl originálním způsobem, již od dětství zdokonaloval své okultní praktiky, prohluboval teoretické znalosti. Někdy kolem dvacátého roku byl do hlubokých tajů zasvěcen duchovním vůdcem. Tento guru v něm nalezl vhodného adepta tzv. „vysoké pravdy“. Jestli šlo o realitu nebo o pouhý mágův výmysl, dnes již jen těžko objasníme. I během svého života Rudolf Steiner o těchto aktivitách hovořil jen výjimečně, jinak byl skoupý na slovo.

Svá tajemství si vzal do hrobu
Nejprve obdivován a potom nenáviděn Adolfem Hitlerem založil Steiner i u nás známý systém waldorfských škol se zcela odlišným způsobem výuky. Několik jich funguje (po roce 1989) i v Česku, například v Příbrami. S tímto městem mystika spojovalo i přátelství s příbramským rodákem, mystikem a světově slavným fotografem Drtikolem. Později se často setkávali v Praze, kam se Drtikol přestěhoval. Steiner vymyslel i jiné koncepty, například tzv. „eurytmii“, kombinaci tance a pantomimy. Díky ní člověk studoval své vztahy s přírodou a vesmírem, udržoval se v rovnováze.
Rudolf Steiner se hojně přátelil i s Franzem Kafkou. Jeho stále živý odkaz oslovuje i současného člověka, především svou srozumitelností a univerzálností. Některá tajemství si senzitivní pedagog odnesl na onen svět. Bál se jejich zneužití? Prý ano. 
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475167
DnesDnes334
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1508
Tento měsícTento měsíc6797

Partnerské weby

apartman banner