Srdce je jedno z nejvýkonnějších čerpadel. Není bez zajímavosti, že pracuje již sedm měsíců před naším narozením v matčině lůně a stará se již ve vyvíjejícím se plodu o krevní oběh. Srdce nikdy neodpočívá. Mezi stahy se v několika desetinách sekundy regeneruje. Co mu škodí? Stresové situace, nedostatek pohybu, kouření, tučná strava.
Když je srdce v ohrožení, zpravidla se dostavuje nepříjemný tlak na hrudníku, bolesti, které vystřelují nejčastěji do levé ruky, do zad, šíje, nebo také do oblasti žaludku. Muži jsou pokud jde o příznaky infarktu čitelnější. Většina z nich pociťuje charakteristický tlak na hrudníku, bolest vystřeluje do ramene, někdy až do brady. U žen mohou být příznaky nezřetelné, infarkt se může přihlásit už několik týdnů a měsíců předem. Typické jsou pro něj poruchy spánku, nevysvětlitelná únava a vyčerpání, dušnost, úzkost. Infarkt mohou ohlašovat i nevolnost, zažívací poruchy, bolesti břicha.
Srdečně-cévní poruchy zapříčiňují více než polovinu úmrtí. Jaké jsou hlavní rizikové faktory, co je třeba si hlídat? Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, zvýšená hladina krevního cukru. Větší ohrožení pro srdce představuje nadváha a obezita, kouření a nezdravý jídelníček. Podle odborníků z Fóra zdravé výživy se doporučuje jíst denně pět porcí ovoce a zeleniny, zvýšit příjem celozrnných obilovin, ryb, upřednostňovat rostlinné tuky před živočišnými. Pro pevnější zdraví, tedy i správnou funkci srdce, je nezbytná pravidelná fyzická aktivita - minimálně třikrát týdně alespoň třicet minut.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473238
DnesDnes127
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3653
Tento měsícTento měsíc4868

Partnerské weby

apartman banner