V červnu až červenci kvete černý bez krásnými bílými květy. Již naši předkové znali jeho léčebné účinky. Pro lékařské účely se sbírají květy. Nastříhané květy sušíme tak, aby se nezapařily, nejlépe zavěšené na šňůrkách, a to vždy ve stínu. Květní droga je součástí různých čajů. V domácím léčitelství se využívá hlavně při nachlazení, pro jeho potopudný účinek. Co si můžeme připravit z bezinkových květů:
Bezinkový čaj. Do šálku dáme jednu lžičku sušených květů, přelijeme vřelou vodou a přikryté necháme ustát. Používáme-li sušené plody, doporučuje se nechat je několik hodin nabobtnat ve vodě.
Sirup z květů černého bezu. Dobře opereme 25 velkých rozkvetlých květů černého bezu, vložíme do nádoby, nejlépe skleněné, zalijeme 2 litry vody a necháme 24 hodin vyluhovat. Poté přecedíme přes jemné plátno, přidáme 2 kg cukru a krátce povaříme. Sirup stočíme do lahví, zátky zakapeme voskem a uložíme na temném místě.
Med. Potřebujeme jeden velký citron, který dobře opereme a nakrájíme na plátky. Rovněž dobře opereme 25 květů černého bezu a odstříháme velké stonky. Květy s citronem povaříme v jednom litru vody, poté odstavíme a necháme čtyřiadvacet hodin vyluhovat. Následující den vše přecedíme přes plátno a vymačkáme. Do vzniklé šťávy přidáme kilogram cukru a vaříme tak dlouho, až se hmota začne táhnout. Horký med plníme do sklenic.
(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472285
DnesDnes309
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2700
Tento měsícTento měsíc3915

Partnerské weby

apartman banner