Název korundu (rubín a safír) pochází z indického kauruntaka a jde o velmi hledaný drahý kámen, a to zejména pro jeho vysokou tvrdost, kterou předčí pouze diamant. Nejvíce ceněné a hledané jsou drahokamové odrůdy korundu, a to zářivě červený rubín (kámen barvy „holubí krve“). Naleziště nejkrásnějších rubínů jsou v Barmě, Srí Lance a v Thajsku. Značně oblíbený je též modrý safír, jehož nejkrásnější exempláře pocházejí také ze Srí Lanky.
Co je to mugle?
Safíry, a zvláště rubíny, se hojně používaly k výrobě šperků již ve středověku. Tehdy se však tyto kameny opracovávaly jen do podoby tzv. muglí, tedy nepravidelně zaoblených vypouklých tvarů. Bylo to pro to, že v té době technické možnosti neumožňovaly jiné broušení a také, aby se zachovalo co nejvíce z původního drahokamu. Takto opracované safíry a jeden rubín najdeme i v české svatováclavské koruně. Historické prameny uvádějí, že v 16. století safíry těžil Zikmund Smiřický ze Smiřic.
Podle našich předků safír zaručoval nesmrtelnost a přinášel dobré myšlenky a bohatství. Rubím zase chránil věřící před úklady ďábla.
Legendami opředené kameny
V Asii se dodnes používají klasické indické nebo srílanské názvy safírů – nílamani (modrý klenot), džalaníla (safír barvy namodralé světlé vody), indraníla (temně modrý), padparádža (oranžovo-červené barvy), pušparága (žlutý safír), ratnapušparága (zlatavého odstínu), raktanílamani (fialový) či támranílamani (oranžové barvy) ad. Safíry, podobně jako spinely a turmalíny, pokrývají celé barevné spektrum. Jsou spojeny s mnoha legendami, mystickými zkušenostmi, léčebnými silami a dokonce s dějinami zemí. Jde o královské a kultovní klenoty.
Indové věří, že žluté safíry posilují mysl a optimismus, modré ochraňují před zlými silami osudu a oranžovo-červené darují svobodu a plní všechna rozvážná přání.
(luv)

DODATEK
Legenda o stvoření safíru je spjata s mužem jménem Dzhampal, který kdysi žil na Srí Lance. Byl lovcem a jeho nevídaná krása byla tak okouzlující, že se ženy a dívky bály na něj podívat. Jednoho dne se rozhodl strávit noc v lese, ale nemohl spát, protože malá hvězdička jiskřila nad jeho hlavou. Hvězdička byla tak krásná, až se do ní Dzhampal zamiloval. Když jednou za úsvitu tmavomodrá hvězdička sestoupila tak nízko, že se jí mohl téměř dotknout, zašeptal: „Buď mou hvězdou.“ Ale hvězdička neodpověděla a zmizela. Další večer se Dzhampal vrátil a zjistil, že jeho krásná hvězda je na svém místě. Najednou z křoví vyskočilo zvíře a Dzhampal po něm hodil bumerang. Ten se od zvířete odrazil do nebe a usekl kousek hvězdy. Byl to tmavomodrý kamínek, ve kterém uprostřed svítila hvězda. Tak vznikl takzvaný hvězdný safír.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474951
DnesDnes118
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1292
Tento měsícTento měsíc6581

Partnerské weby

apartman banner